Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby należy do najczęściej występujących nowotworów złośliwych. Wśród nowotworów prowadzących do śmierci zajmuje niechlubne trzecie miejsce.

Rak wątroby najczęściej jest spowodowany przerzutami innych nowotworów, zwłaszcza raka jelit. Ponadto jego występowanie wiąże się z przewlekłymi stanami zapalnymi wątroby. Rozwija się przy długotrwałym wirusowym zapaleniu wątroby typu B i C oraz w marskości wątroby.

Czynnikami sprzyjającymi występowaniu choroby są: alkohol, doustne leki antykoncepcyjne, leki androgenne, palenie papierosów i niektóre schorzenia metaboliczne.

Niestety rak wątroby zazwyczaj jest rozpoznawany bardzo późno, co zmniejsza drastycznie szanse chorego na przeżycie. Kiedy już dochodzi do zdiagnozowania choroby, jest ona w takim stadium, że rozwija się bardzo szybko. W związku z tym problemy z wątrobą, marskość są wskazaniem do przeprowadzenia okresowych badań na obecność raka wątroby.

Rak wątroby - objawy

W początkowym okresie choroby zazwyczaj nie ma żadnych objawów lub chory odczuwa symptomy innej choroby, np. marskości lub wirusowego zapalenia wątroby typu B i C.

W zaawansowanym etapie choroby występują: powiększenie wątroby, bóle w prawym podżebrzu, utrata apetytu, spadek wagi, żółtaczka, krwawienie z górnej części układu pokarmowego, czasem powiększenie (splenomegalia) śledziony.

Rak wątroby - diagnostyka

Rozpoznanie zazwyczaj jest bardzo późne, gdy szanse dla chorego są już niewielkie. Przeprowadza się badanie ultrasonograficzne, tomografię komputerową, rezonans magnetyczny oraz arteriografię. Ich celem jest stwierdzenie obecności nowotworu oraz określenie co spowodowało przerzut do wątroby.

Ostateczny potwierdzeniem choroby jest wynik badania mikroskopowego komórek chorej tkanki, pobranej podczas biopsji lub zabiegu operacyjnego.

Dodatkowo przeprowadza się badanie radiologiczne klatki piersiowej w celu stwierdzenia przerzutów do płuc.

Leczenie raka wątroby

Jedynymi szansami na przeżycie jest wycięcie nowotworu wraz z marginesem zdrowej tkanki oraz przeszczep wątroby. Jednakże dotyczy to tylko ok. 30% chorych.

Ponadto stosuje się: krioterapię (w walce z nowotworem wykorzystuje się niskie temperatury), termoablację (wysokie temperatury), radioterapię, założenie cewnika do wewnątrzwątrobowych dróg żółciowych.

Więcej o: