Zator, uraz bądź zakrzep to najczęstsze przyczyny nieprawidłowego krążenia. Zatrzymanie prawidłowego krążenia prowadzi do tzw. nerkowy, czyli martwicy, charakterystycznej dla wszystkich, zaliczanych do tej grupy, chorób. Mimo że uszkodzony fragment kości potrafi się zregenerować to działające na kość obciążenie sprawia, że ulega on częstym deformacjom. Schorzenie najczęściej rozwija się u osób młodych (czasem diagnozowana jest u dorosłych), w zależności od miejsca, w którym pojawiły się zmiany medycyna wyróżnia blisko 40 martwic.
Oddzielająca martwica kostno-chrzęstna - objawy i diagnoza
Oddzielająca martwica kostno - chrzęstna atakuje zazwyczaj głowę kości udowej. Stopnie „odrywanie się” fragmentu kości nie daje żadnych dolegliwości. Dopiero jego przemieszczenie w kierunku stawu prowadzi do zablokowania, a w konsekwencji znacznie ogranicza jego ruchomość. Postępujący ból oraz obrzęk mogą sprzyjać rozwojowi choroby zwyrodnieniowej.
Obok wywiadu i analizy objawów należy przede wszystkim wykonać badania obrazowe. Bardzo wczesne zmiany potrafi wykryć rezonans magnetyczny lub tomografia, zdjęcie RTG nie jest tak czułe i może uwidocznić tylko rozległe uszkodzenia gdy choroba jest już bardzo rozwinięta.
Leczenie oddzielającej martwicy kostno-chrzęstnej
Walka z chorobą wymaga całkowitego unieruchomienia zajętego obszaru. Dodatkowo pacjenci przyjmują leki przeciwbólowe oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne. Rekonwalescencja i pełny powrót do zdrowia mogą potrwać nawet osiemnaście miesięcy.