Łysienie plackowate - przykra dolegliwość, z którą trudno walczyć. Objawy łysienia plackowatego i jego leczenie

Łysienie plackowate objawia się pojawieniem łysych placków, najczęściej na głowie. Co charakterystyczne, łysienie plackowate zwykle pojawia się u młodych osób. Leczenie łysienia plackowatego jest trudne, często nie przynosi pożądanych efektów.

Łysienie plackowate: co to jest?

Łysienie plackowate to przewlekła choroba zapalna mieszków włosowych. Przyczyny jej występowania nie są jasne. Jak sama nazwa wskazuje, w jej przebiegu dochodzi do wypadania włosów w określonych skupiskach, przez co na głowie (lub innych owłosionych miejscach, na przykład na brwiach) tworzą się łyse plamy. Częściej występującym łysieniem jest tylko łysienie androgenowe.

Choroba może dopaść każdego w każdym momencie życia, jednak najczęściej atakuje dzieci i młodych dorosłych. Łysienie plackowate u kobiet i mężczyzn występuje równie często.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Łysienie plackowate: przyczyny

Przyczyny łysienia plackowatego nie są jasne. Naukowcy przypuszczają, że chodzi tu o szereg czynników genetycznych. Najważniejszą rolę odgrywają prawdopodobnie zaburzenia autoimmunologiczne. Występuje częściej wespół z następującymi chorobami:

Łysienie plackowate: typy

Wyróżniamy cztery rodzaje łysienia plackowatego. Są to: łysienie plackowate zwykłe, uogólnione, całkowite oraz złośliwe. Zwykłe występuje wtedy, gdy na głowie pojawiają się łyse plamy, które mogą się ze sobą zlewać. Uogólnione polega na kompletnym wyłysieniu głowy oraz innych owłosionych części ciała. Całkowite rozpoznaje się, gdy cała głowa jest łysa, jednak inne miejsca nie łysieją. W przebiegu łysienia plackowatego złośliwego włosy nie odrastają.

Łysienie plackowate: objawy

Objawy łysienia plackowatego to przede wszystkim łyse plamy o średnicy od 1 do 5 centymetrów. "Placki" mogą na powrót zarosnąć włosami, robią to zwykle po 3-6 miesiącach. Nie oznacza to jednak, że ponownie nie wypadną. Niestety, często dochodzi do zwiększenia się rozmiaru i liczby ognisk choroby. Pierwsze łyse plamy pojawiają się zwykle na głowie. Na obrzeżach placków rosną tak zwane włosy wykrzyknikowe, które są grubsze, krótsze i ciemniejsze od "normalnych". Objawy łysienia plackowatego nie obejmują zaczerwienienia czy łuszczenia się miejsc, z których wypadają włosy. Czasem dotknięte chorobą obszary mogą swędzieć.

Objawy łysienia plackowatego pojawiają się nagle. Intensywność przebiegu choroby różni się w zależności od pacjenta. Łysienie może dotykać także pachy, okolice intymne, brwi, rzęsy czy brodę. Najczęściej jest to jednak głowa; czasem placków jest tak dużo, że obejmują całą powierzchnię włosów, doprowadzając do łysienia całkowitego. W ciężkich przypadkach łysienia plackowatego występują zmiany na paznokciach (wgłębienia, bruzdy, cienka płytka).

Zobacz: Żółty, brązowy, a może czarny? O czym mówi zmiana koloru paznokcia?

Łysienie plackowate: diagnostyka

Jak rozpoznać łysienie plackowate? Nie jest to trudne, zwykle można zdiagnozować je już na pierwszy rzut oka - objawy są wystarczająco charakterystyczne. W przypadku wątpliwości lekarz zleci rozstrzygające badania (np. badania krwi czy biopsję skóry).

Łysienie plackowate: leczenie

Niektóre kliniki, które zajmują się leczeniem łysienia plackowatego, reklamują się stuprocentową skutecznością. Nie należy tym reklamom wierzyć. Leczenie łysienia plackowatego jest trudne i często nie przynosi pożądanych efektów. Oczywiście istnieją sposoby, dzięki którym można postęp choroby ograniczyć. Sposób, w jaki ma przebiegać leczenie łysienia plackowatego, należy przedyskutować z lekarzem. Lekarz specjalista zajmujący się włosami to trycholog.

Sposoby leczenia łysienia plackowatego to między innymi:

  • płyn na skórę głowy - minoksydyl,
  • preparaty immunosupresyjne - cyklosporyna, kortykosteroidy,
  • alergeny kontaktowe (immunoterapia miejscowa) - difenylocyklopropenon,
  • fotochemioterapia,
  • fototerapia,
  • krioterapia,
  • terapia laserowa.

Osoby, które cierpią na tę chorobę, powinny wystrzegać się stresów. Przewlekły stres może zaostrzyć reakcję immunologiczną organizmu i pogorszyć stan pacjenta.

To także może cię zainteresować:

7 częstych błędów, które niszczą skórę

Więcej o: