Otyłość - jakie są jej rodzaje i skąd się biorą?

Dieta, styl życia i bark ruchu to najczęstsze przyczyny otyłości. W zależności od tego jak rozkłada się nadmiar tkanki tłuszczowej dzieli się ją na trzy typy - androidalną, gynoidalną oraz uogólnioną. Czym się charakteryzują?

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

O otyłości mówi się gdy tkanka tłuszczowa przekracza 20 proc. masy ciała u mężczyzn, zaś 25 proc. u kobiet. Najczęściej dzieli się ją na pierwotną i wtórną. Pierwsza, choć zazwyczaj wynika z nieprawidłowej diety, to nie zawsze tylko ona jest tu winna. Nie bez znaczenia są uwarunkowania genetyczne oraz tzw. czynnik środowiskowy. Zdarza się w skutek mutacji genetycznej procesy metaboliczne nie funkcjonują prawidłowo. Jedną z przyczyn znacznego przybierania na wadze może być także psychika. Ogromna część ludzi nie radzi sobie ze stresem i aby go złagodzić sięga po jedzenie. Bardzo często są to niezdrowe przekąski.

Otyłość wtórna to konsekwencja choroby. Jej występowanie może mieć związek z:

- chorobą przysadki mózgowej (np. niedoczynnością przysadki mózgowej )

- zmianami w obrębie tarczycy (m. in. niedoczynność gruczołu)

- zmianami w jajnikach (np. otyłość może pojawić się przy zespole policystycznych jajników (PCOS)

- chorobą nadnerczy (np. zespół Cushinga)

- uszkodzeniem podwzgórza

- niektórymi chorobami dziedzicznymi i wadami wrodzonymi, jak zespół Turnera (dotyka przede wszystkim dziewczynki i charakteryzuje się nieprawidłowym wykształceniem gonad)

Zobacz także: Choroby, które prowadzą do otyłości

Zobacz wideo

Otyłość czy to już?

Podział na otyłość pierwotną i wtórną nie jest jedynym. W zależności od rozkładu tkanki tłuszczowej mówi się o otyłości androidalnej, gynoidalnej oraz uogólnionej. Do ich rozpoznania potrzebne są trzy wartości - masa ciała, obwód tali oraz tzw. wskaźnik WHR, czyli iloraz obwodu tali do bioder. Czasem jej zakres podaje się w oparciu o wskaźnik BMI . W tym przypadku stopień otyłości podawany jest w trzystopniowej skali:

- stopień I - 30 - 34,9 kg/m2

- stopień II - 35 -39,9 kg/m2

- stopień III - 40 i więcej kg/m2

Otyłość androidalna, czyli "jabłko"

Ten rodzaj otyłości bywa nazywany także brzuszną i potwierdza się ją w oparciu o pomiar WHR. W przypadku kobiet jest większy lub równy 0,8 u kobiet i 1 u mężczyzn. Zamiast obliczeń można po prostu zmierzyć obwód pasa. W przypadku, gdy wynik jest wyższy niż 94 u panów i 80 u pań mówi się o pierwszym stopniu otyłości brzusznej. Drugi przekroczenie odpowiednio 102 i 88 centymetrów pasie.

Gromadzenie się tkanki tłuszczowe w obrębie jamy brzusznej znacznie częściej dotyka mężczyzn, w przypadku pań może się jednak pojawić w czasie menopauzy.

Obok pokaźnego brzucha, ramiona są zaokrąglone, klatka piersiowa jest powiększona. W przypadku mężczyzn mogą powiększyć się także piersi. Nogi zazwyczaj pozostają bez zmian, zaś talia niemal całkowicie znika. Ze względu na gromadzenie tkanki tłuszczowej wokół jamy brzusznej mogą pojawić się zaburzenia w pracy płuc, serca. Zmianie ulega także metabolizm. Taka postać otyłości sprzyja nadciśnieniu, cukrzycy, chorobie wieńcowej. Więcej o otyłości brzusznej przeczytasz tutaj .

Otyłość gynoidalna, czyli "gruszka"

Ta dotyka przede wszystkim panie i skupia się w tych częściach ciała, z których najtrudniej jest zgubić zbędne kilogramy, czyli wokół bioder i pośladków. Pozostałe partie pozostają niezmienione. O tym sposobie tycia bardzo często decydują zaburzenia hormonalne lub uwarunkowania genetyczne. W porównaniu z otyłością brzuszną nie jest ona tak groźna, jedynie ze względu na szczególne rozmieszczenie tkanki tłuszczowej pozbycie się jej nie jest takie proste.

Otyłość uogólniona

To teoretycznie "najlepszy" rodzaj otyłości. U osób, u których się pojawia tkanka tłuszczowa rozkłada się równomiernie po całym ciele. Osoby z tym typem otyłości, najczęściej już od najmłodszych lat borykają z nadmiarem kilogramów.

Bez względu na to jaki typ otyłości został rozpoznany walka z nią wygląda tak samo. Aby redukcja kilogramów była skuteczna i trwała potrzebna jest odpowiednia dieta, aktywność fizyczna dostosowana do możliwości, ale przede wszystkim dużo cierpliwości i wytrwałości. Otyłość nie tworzy się z dnia na dzień, zazwyczaj pracuje się na nią długie lata. Niestety, odchudzanie i leczenie otyłości również musi trwać odpowiednio długo.

Czytaj także:

Zespół metaboliczny (MS)

Choroba Dercuma

Zabójcy tłuszczu - produkty, które pomogą spalić tkankę tłuszczową

Alkaptonuria, czyli wrodzone błędy metabolizmu

Odchudzanie bez diety? Sprawdź, jak to zrobić

Więcej o: