Zawał jelita: objawy, leczenie

Skrzep lub zator, które pojawią się w obrębie jelit, bardzo przypominają kłopoty żołądkowe. Niestety, problem jest dużo poważniejszy i może wymagać usunięcia części jelita. Dlatego wystąpienie niepokojących dolegliwości powinno skłonić do szybkiej konsultacji z lekarzem.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Zakrzepica, miażdżyca czy stan zapalny w naczyniach krwionośnych lub zatokach opon mózgowych to najczęstsze czynniki odpowiedzialne za wystąpienie zawału. Czasem schorzenie pojawia się w konsekwencji silnego ucisku mechanicznego na żyłę lub tętnice (rozpoznawane jest sporadycznie), nacieku zmiany nowotworowej lub skurczu mięśni powstałym na tle nerwowym.

W przypadku zawału jelita chorzy w pierwszej kolejności uskarżają się na ostry ból na wysokości pępka (zazwyczaj pojawia się nagle), ale brzuch pozostaje miękki. Niekiedy pojawia się biegunka i wymioty. W skrajnych przypadkach dochodzi do wstrząsu. U części chorych w stolcu pojawi się krew lub stolec staje się smolisty.

Zwłoka w takich przypadkach może mieć bardzo poważne konsekwencje. Jeśli nie uda się rozpuścić skrzepliny farmakologicznie, konieczna będzie operacja. W sytuacji gdy dojdzie do martwicy zleca się zabieg operacyjny i usuwa obumarły fragment jelita.

Czytaj także:

Kolor kału - o czym świadczy?

Krew w stolcu - zawsze alarmujący objaw

Zespół jelita wrażliwego

Zawał wątroby

Zawał nerki

Więcej o: