Choroba von Willebranda

Trombocyty to składnik krwi, który w największym stopniu odpowiada za tamowanie krwawienia. Proces ten nie może się jednak odbywać bez tzw. czynnika krzepnięcia, czyli białka pozwalającego na „sklejanie się” płytek krwi. To właśnie jego brak odpowiada za rozwój choroby von Willebranda.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Choroba von Willebranda to wrodzona skaza krwotoczna, która według szacunków dotyka jedną osobę na sto. Mimo że nie ma związku z płcią pacjenta, to znacznie częściej diagnozowana jest u kobiet, szczególnie tych pań z obfitym krwawieniem menstruacyjnym. Należy jednak pamiętać, że brak mutacji w obrębie genu odpowiedzialnego za krzepnięcie krwi nie wyklucza rozwoju choroby.

Choroba von Willebranda - objawy i diagnoza

Typowym i najbardziej charakterystycznym objawem schorzenia jest nadmierne krwawienie. Może się ono pojawić zarówno w trakcie zabiegu operacyjnego lub wskutek, nawet niewielkiego, urazu. Czynnik von Willebranda aktywuje przede wszystkim wydzielanie tzw. VIII czynnika krzepnięcia krwi, niezbędnego w procesie gojenia się ran. Ze względu na tę zależność ich wartości są znacznie poniżej normy.

Schorzenie ma zazwyczaj łagodny przebieg i ogranicza się do częstych krwotoków z nosa, tworzenia się siniaków oraz w przypadku pań przedłużających się miesiączek. Gdy niedobór czynników krzepnięcia jest bardzo duży obserwuje się wylewy krwi do stawów i mięśni, niekiedy dochodzi do nawracających krwawień z układu pokarmowego

Obok wywiadu podstawę rozpoznania stanowi klasyczne badanie krwi, określenie czasu krzepnięcia oraz stężenia czynników niezbędnych w procesie krzepnięcia.

Choroba von Willebranda - leczenie

Walka z chorobą może przebiegać na kilka sposobów. W przypadku krwawień pojawiających się bez wyraźnej przyczyny lub u pacjentów przed zabiegam chirurgicznym dożylno uzupełnia się poziom czynnika.

Przy mniejszych krwawieniach sięga się po kwas traneksamowy oraz środki antykoncepcyjne. Pierwszy z preparatów łagodzi krwotoki z nosa oraz tendencję do siniaków, drugi typ leków pozwala wyregulować i uspokoić miesiączkę.

Czytaj także:

Morfologia - ogólne badanie krwi

Choroby mikrokrążenia

Trombofilia

Megakariocytopenia

Zespoły mielodysplastyczne

 

Więcej o: