Wskaźnik INR

Badanie krwi pod katem krzepliwości to jeden z podstawowych testów. Zdolność do krzepliwości ocenia się z pomocą wskaźnika INR, czyli międzynarodowego współczynnika znormalizowanego. Jego wartość ma szczególne znaczenie przy podejrzeniu problemów z krzepnięciem oraz zmian w wątrobie.
Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Aby podać wysokość wskaźnika INR konieczne jest zbadanie czasu protrombinowego tj. "szybkości" z jaką krzepnie krew w określonej jednostce czasu (więcej o badaniu i o samym parametrze przeczytasz tutaj ). Im wyższy, tym proces krzepnięcia jest wolniejszy. U zdrowej osoby nie przekracza on 0,8-1,2, w przypadku pacjentów przyjmujących leki przeciwzakrzepowe, czyli chroniących tętnice i żyły przed zatorami 2-3, u osób będących w grupie ryzyka waha się ono od 2,5 do 3,5.

Ocena wskaźnika służy nie tylko celom diagnostycznym, pozwala sprawdzić czy wprowadzona terapia (oparta m.in. o leki przeciwzakrzepowe) przynosi spodziewane efekty oraz potwierdzić lub wykluczyć skłonność organizmu do krwawienia.

Po INR sięga się gdy choremu zdarzają się krwawienia, ma tendencję do siniaków. Pozwala rozpoznać zmiany w obrębie wątroby, na jego podstawie ocenia się stężenie witaminy K (uczestniczy i jest niezbędna do prawidłowego krzepnięcia krwi).

Badanie krwi z uwzględnieniem wskaźnika INR wykonuje się u pacjentów tuż przed operacją.Czytaj także:

Zapaść krążeniowa

Zespół MAS (zespół Morgagniego - Adamsa - Stokesa)

Zespół Bernarda - Souliera

Anemia sierpowata

Rozmaz krwi

Więcej o: