MORFOLOGIA: PLT

Trombocyty, czyli płytki krwi odpowiadają m.in. za krzepnięcie krwi. Ich ilość w badaniu krwi określa wskaźnik PLT. Nieprawidłowe stężenie trombocytów może pojawić przy niegroźnej infekcji, a także u osób chorujących na białaczkę lub z innym schorzeniem związanym z uszkodzeniem szpiku kostnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Za produkcję trombocytów odpowiada szpik kostny. Wytwarzane przez niego płytki umożliwiają krzepnięcie krwi oraz skurcz naczyń krwionośnych. Ich żywotność w organizmie trwa od 8-12 dni. U zdrowej osoby, niezależnie od płci oraz wieku, we krwi znajduje się od 150 do 450 tysięcy płytek na każdy milimetr sześcienny.

PLT: Mała liczba płytek

Zbyt mała ilość trombocytów we krwi najczęściej łączona jest z tromocytopenią, czyli małopłytkowością. Więcej o chorobie przeczytasz tutaj .

Spadek liczby płytek obecny jest także u osób z chorobami szpiku, przy poważnych zakażeniach, nadczynności śledziony oraz krwotokach.

PLT: Wzrost trombocytów

Podwyższony poziom płytek krwi najczęściej występuje u pacjentów z nawracającymi stanami zapalnymi, niedoborem żelaza, po usunięciu śledziony oraz przy niektórych nowotworach. Mimo to nieprawidłowa wartość wskaźnika nie zawsze oznacza chorobę. Znacznie przekraczająca normę wartość trombocytów występuje u kobiet w ciąży oraz po dużym wysiłku fizycznym.

Przy porównywaniu wyników należy pamiętać, że laboratoria wykonujące badania stosują różne odczynniki oraz jednostki, dlatego podane normy mogą różnić się między sobą (wartość podana na wydruku badania to norma obowiązująca w danym laboratorium).

Chcesz się dowiedzieć więcej, coś Cię niepokoi, zapytaj lekarza

Zobacz wideo

Czytaj także:

MPV

Badanie OB

Badanie CRP

Hipereozynofilia

Leukopenia

Więcej o: