Bezoar

Rzekomy kamień jelitowy, jak bywa nazywany, to zlepek niestrawionego pożywienia czy innych substancji, które trafiają do układu pokarmowego. Schorzenie, choć rzadko spotykane, wymaga przeprowadzenia zabiegu operacyjnego. Te specyficzne złogi tworzą się zarówno u ludzi, jak i u zwierząt.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Bezoary traktowane są jak ciała obce. W ich skład mogą wchodzi zarówno resztki jedzenia (np. włókna roślinne), leki, włosy (ich połykanie bardzo często obserwuje się u osób z zaburzeniami psychicznymi ) lub inne substancje czy produkty, które nie uległy strawieniu. Zazwyczaj przy prawidłowo działającym układzie trawienno-wydalniczym zostałyby one usunięte z organizmu. Niestety czasem wskutek choroby np. cukrzycy lub po zabiegu operacyjnym dochodzi do zwężenia odźwiernika. Ten niewielki odcinek żołądka zespala go z dwunastnicą, jego działanie kontrolowane jest przez układ nerwowy oraz hormony. Pod ich wpływem rozszerza się i przepuszcza pokarm do dalszego trawienia.

Bezoar - objawy i diagnoza

Pacjenci, u których rozpoznaje się rzekomy kamień jelitowy najczęściej uskarżają się na bóle w nadbrzuszu, uczucie sytości oraz mdłości. Jednak znacznie częściej schorzenie nie wywołuje żadnych niepokojących objawów. Ponieważ u części chorych złogi są na tyle duże, że lekarz bez problemu może je "wyczuć" w czasie badania palpacyjnego. Przy mniejszych "guzach" konieczne jest wykonanie badania rentgenowskiego lub endoskopowego .

Bezoar - leczenie

Bezoaru można pozbyć się na dwa sposoby, a dobór metody w dużej mierze zależy od wielkości złogu. W przypadku małych "guzków" w czasie badania endoskopowego rozbija się go, a następnie całkowicie usuwa z organizmu. Jeśli rzekomy kamień jest bardzo duży konieczne jest operacyjne wycięcie bezoaru . Czasem zdarza się, że wywołuje krwotoki, perforację bądź prowadzi do całkowitej niedrożności przewodu pokarmowego. W takich sytuacjach interwencja chirurga jest niezbędna.

Aby uniknąć w przyszłości podobnych problemów zaleca się przyjmowanie mniejszych kęsów pożywienia oraz picie większej ilości płynów, przede wszystkim wody .

Gdy osoba, u której wykonywano zabieg cierpi na zaburzenia psychiczne konieczne jest zapewnienie jej odpowiedniej pomocy psychologicznej oraz psychiatrycznej. Odpowiedniej opieki wymagają także osoby z tendencją do połykania różnych przedmiotów wynikające m.in. z formy upośledzenia.

Czytaj także:

Choroba uchyłków jelita

Zaburzenia osobowości

Zaburzenia odżywiania - gdy jedzenie staje się problemem

Rzekomobłoniaste zapalenie jelit

Jelito ślepe (ślepa kiszka)

Psychoterapeuta: na pewno wiesz, jak będzie cię leczył?

Więcej o: