Odźwiernik żołądka - budowa, funkcje i choroby (zwężenie odźwiernika)

Odźwiernik żołądka to miejsce, w którym żołądek przechodzi w dwunastnicę. Choroba, która najczęściej atakuje odźwiernik to zwężenie odźwiernika, czyli pylorostenoza.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Odźwiernik żołądka: budowa

Odźwiernik żołądka to pierścień mięśniowy, który łączy żołądek z dwunastnicą. Jest zbudowany ze zwieracza odźwiernika. Błona śluzowa pokrywa zwieracz od strony światła żołądka fałdem błony śluzowej, który tworzy zastawkę odźwiernika. Zastawka odźwiernika otwiera się i zamyka pod wpływem mięśnia.

> Przeczytaj: Żołądek: kapryśna sakiewka pełna kwasu

Odźwiernik żołądka: funkcje

Odźwiernik żołądka reguluje przesuwanie się pokarmu z żołądka do dwunastnicy. Odpowiada za przemieszczanie się treści pokarmowej tylko w jednym kierunku. Błona śluzowa odźwiernika ma w sobie gruczoły odźwiernikowe, które wydzielają śluz. Wytwarzana jest tam także gastryna, hormon, który wydziela kwas solny, wspiera perystaltykę oraz daje nam znać, kiedy żołądek jest pełny.

Odźwiernik żołądka: choroby

Zwężenie odźwiernika

Zwężenie odźwiernika (pylorostenoza) może być wrodzone lub wtórne. Polega na zmniejszeniu światła kanału odźwiernika. Wrodzona odmiana choroby to tzw. przerostowe zwężenie odźwiernika. Symptomy przerostowego zwężenia odźwiernika pojawiają się około 2-3 tygodnia życia noworodka. Na początku nic nie wskazuje na jakiekolwiek nieprawidłowości. Choroba częściej dotyka chłopców. Objawy przerostowego zwężenia odźwiernika to:

  • obfite wymioty w trakcie posiłku lub tuż po nim (wymioty treścią żołądkową, zwykle bez żółci),
  • wzdęcia w nadbrzuszu,
  • zbyt wolny przyrost masy przy jednoczesnym dobrym apetycie dziecka,
  • odwodnienie,
  • skąpomocz,
  • rzadsze wypróżnienia,
  • objaw oliwki (wyczuwalny guz w rzucie odźwiernika).

Choroba diagnozowana jest badaniem USG. Przerostowe zwężenie odźwiernika leczy się chirurgicznie. Operacyjne przecięcie mięśniówki odźwiernika i poszerzenie jego światła to pyloromiotomia.

Zwężenie odźwiernika może być powikłaniem choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Gojące się owrzodzenia zostawiają blizny, które zwężają odźwiernik. Zbyt wąski odźwiernik przepuszcza do jelit mniej pokarmu - czasem nie przepuszcza go wcale. Objawy pylorostenozy u dorosłych to przede wszystkim nudności i obfite wymioty (wraz z nimi wydostaje się treść, która zalega w żołądku). Zwężenie odźwiernika można leczyć farmakologicznie lub operacyjnie - wszystko zależy od przyczyny choroby.

Pylorostenoza może mieć swoje źródło również w nowotworach żołądka, dwunastnicy i trzustki. Niekiedy masa nowotworowa wypełnia kanał odźwiernika, kiedy indziej odźwiernik jest naciskany z zewnątrz (np. przez raka trzustki).

Zobacz także:

> Układ pokarmowy (trawienny) - budowa, funkcje i najczęstsze dolegliwości

> Ból brzucha - powiedz, gdzie i jak ci dokucza. Na podstawie objawów często można postawić wstępną diagnozę

Anatomia człowieka: żołądek

Więcej o: