Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
U pacjentów z trombofilią, nazywaną także zakrzepicą lub nadkrzepliwością, dochodzi do nadmiernego krzepnięcia krwi. Zlepione ze sobą krwinki zalegają najczęściej w żyłach (głębokich i powierzchniowych), bardzo rzadko obserwuje się je w tętnicach. Dodatkowo naczynia krwionośne szybciej ulegają niszczeniu, a krew krąży znacznie wolniej. I choć rozwój choroby ma związek z mutacją genetyczną, to nie zawsze ona jest tu decydująca. Czasem zdarza się, że mimo wadliwego genu choroba nie się aktywuje. Aby dała o sobie znać może potrzebować dodatkowego czynnika np. zabiegu operacyjnego, przyjmowanej doustnie antykoncepcji, ciąży , choroby nowotworowej, przebytej zakrzepicy lub zatorowości płucnej. W grupie ryzyka są przede wszystkim osoby, które ukończyły 40 rok życia oraz te, które miały w przeszłości uraz wewnątrznarządowy, są otyłe, przyjmują leki hormonalne bądź cierpiące na zaawansowaną niewydolność krążenia.
Pierwsze niepokojące dolegliwości zazwyczaj pojawiają się w kilka dni od aktywacji choroby. Pacjenci skarżą się przede wszystkim na ból, najczęściej jeden, kończyny dolnej. Pojawia się on zarówno podczas poruszania jak i stania. W miejscu, w którym wystąpił zakrzep, obok zaczerwienienia i znacznego rozszerzenia żył, obserwuje się wzrost temperatury. Bardzo często skóra staje się boleśnie napięta. Podobne dolegliwości mogą pojawić się przy torbielach stawowych lub bakteryjnym zapaleniu skóry.
Przy stawianiu diagnozy, oprócz wywiadu z pacjentem, konieczne są dodatkowe badania, bez których rozpoznanie nie jest możliwe. Konieczne jest w sprawdzenie poziomu D dimery, czyli fibryny (białka "wyrzucanego" przez krew w procesie krzepnięcia). U zdrowej osoby jest ok. 0,5 ug/ml, przekroczenie tej wartości stanowi podstawę do podejrzenia zaburzeń krzepnięcia. Dodatkowo wykonuje się badanie przepływów metodą Dopplera , USG żył, flebografię z kontrastem (po podaniu kontrastu wykonuje się zdjęcie rentgenowskie) oraz tomografię komputerową.
W leczeniu zakrzepicy stosuje się przede wszystkim leki zapobiegające nadmiernemu krzepnięciu krwi. Osoby palące muszą natychmiast zrezygnować z papierosów . Panie zaś powinny zrezygnować z doustnej antykoncepcji hormonalnej.
Śledziona : "zbędny narząd", który decyduje o twojej odporności