Megakariocytopenia

Za produkcję krwi odpowiada przede wszystkim szpik kostny a zmiany w jego obrębie mogą okazać się szczególnie niebezpieczne. Jednym z takich nie do końca poznanych schorzeń jest megakariocytopenia - rodzaj skazy krwotocznej uszkadzającej komórki szpiku odpowiedzialne za produkcję trombocytów, czyli płytek krwi.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Trombocyty choć należą do jednych z najmniejszych elementów krwi, pełnią szczególnie ważną funkcję. Odpowiadają przede wszystkim za właściwy proces krzepnięcia krwi. Pojawiająca się najprawdopodobniej wskutek zakażenia pasożytniczego liczba komórek w szpiku kostnym odpowiedzialnych za wytwarzanie trombocytów znacznie spada.

Zmniejszenie liczby płytek niejednokrotnie prowadzi do zmian rozwojowych w obrębie kośćca, serca oraz układu moczowo-płciowego.

Brak dostatecznej wiedzy o chorobie sprawia, że jest ona wyjątkowo trudna w zdiagnozowaniu, jak i w leczeniu. Dlatego tak ważne jest wykonywanie badań profilaktycznych. Zdaniem specjalistów najskuteczniejsza w jej leczeniu jest terapia wykorzystująca komórki macierzyste lub krew pępowinową .

Zobacz wideo

Czytaj także:

Skazy krwotoczne

Anemia sierpowata

Choroba Vaqueza

Hipereozynofilia

MPV

Więcej o: