Zdrowie jamy ustnej u diabetyka

Osoby cierpiące na cukrzycę są szczególnie narażone na różnorodne dolegliwości i schorzenia występujące w obrębie jamy ustnej. Aby dłużej cieszyć się pięknym uśmiechem, a także zapobiec poważniejszym konsekwencjom zdrowotnym muszą kontrolować swoją chorobę i przestrzegać pewnych zasad.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Prawie 3 miliony osób w Polsce leczy się z powodu cukrzycy - wynika z danych International Diabetes Federation. Niestety, nie wszystkie z nich właściwie dbają o swoje zęby i dziąsła, co może mieć wiele negatywnych konsekwencji, w tym - wpływ na wcześniejszą utratę uzębienia. Dodatkowo diabetycy są szczególnie narażeni na szereg takich problemów, jak: choroby przyzębia, ropnie dziąseł, zakażenia grzybicze, np. pleśniawki, owrzodzenie jamy ustnej, zaburzenia smaku, suchość i pieczenie w ustach.

Najczęstsze problemy

Kserostomia , czyli suchość w ustach to częsty objaw u cukrzyków. Wbrew pozorom, niepozorna wydzielina, czyli ślina spełnia kilka bardzo ważnych funkcji w naszym organizmie. Oprócz ułatwiania przełykania i wstępnego trawienia spożywanych produktów jest też pierwszą linią obrony zębów i jamy ustnej przed bakteriami. Jej niedobór może zaś powodować nieprzyjemne dolegliwości, jak pieczenie w ustach, trudności w przełykaniu, czy też rozwój próchnicy i chorób grzybiczych, np. pleśniawek.

Osoby chorujące na cukrzycę mają również obniżoną odporność na infekcje, dlatego bardzo istotne jest zapobieganie ich wystąpieniu. Jeżeli podczas mycia zębów zauważysz krew, może to być objaw kłopotów z dziąsłami - dolegliwości, która często jest zmorą cukrzyków (czytaj również: Dziąsła - nigdy ich nie lekceważ! ). Aby zapobiec rozwojowi infekcji warto udać się przede wszystkim po poradę do stomatologa. Pozwoli nam to uniknąć komplikacji w postaci poważniejszych schorzeń, a nawet utraty zębów.

Jak dbać o zęby?

Diabetycy, podobnie jak osoby zdrowe, powinni myć zęby przynajmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Zaleca się wybieranie szczoteczki o miękkim, sztucznym włosiu z zaokrąglonymi końcami, które nie porani wrażliwych dziąseł.

Świetnym uzupełnieniem mycia jest również nitkowanie zębów (więcej na ten temat: Po nitce do... zęba? ). Nić dentystyczna dociera w miejsca niedostępne dla szczoteczki. Normalnie mogłyby być one wypłukane przez ślinę, ale ponieważ u diabetyków jej ilość jest obniżona, resztki jedzenia zalegają i mogą dawać początek płytce nazębnej.

- Choroby przyzębia nawet w zaawansowanym stadium mogą nie dawać odczuwalnych objawów - mówi stomatolog, dr Mariusz Duda - Dlatego tak ważne są systematyczne wizyty u dentysty, który oceni stan naszych zębów i dziąseł, a także wykryje problemy z przyzębiem na wczesnym etapie zaawansowania.

Czytaj także:

Przyzębica

10 faktów i mitów o paradontozie

Leczenie stomatologiczne

Wizyty u dentysty najlepiej umawiaj w godzinach rannych, ok. 1,5 godziny po posiłku. Poziom cukru we krwi należy zbadać przed wyjściem z domu, a najlepiej także zaraz po przyjściu do gabinetu. - Kontrolowana cukrzyca nie powinna sprawiać większych problemów w zachowawczym leczeniu stomatologicznym, jednak trzeba pamiętać o bieżącym informowaniu swojego dentysty chorobie i jej przebiegu - mówi stomatolog.

Leczenie pacjenta z kontrolowaną cukrzycą nie różni się zbytnio od leczenia osoby zdrowej, jednak do większych zabiegów w jamie ustnej trzeba podejść ze szczególną ostrożnością. Planowane poważniejsze zabiegi chirurgiczne muszą poczekać do czasu ustabilizowania poziomu cukru we krwi, chyba, że są to problemy wymagające natychmiastowej interwencji, jak np. ropień dziąsła czy ekstrakcja zepsutego zęba.

Diabetycy z protezami zębów

Niewłaściwie leczona cukrzyca, a także jej powikłania mogą doprowadzić do wcześniejszej utraty zębów. W związku z tym spora część dorosłych cukrzyków korzysta z ruchomych protez.

Powinny one być regularnie myte dostępnymi środkami, by pozbyć się resztek pokarmu i bakterii (więcej na ten temat: Jak dbać o protezę zębową ). Należy również pamiętać o ich zdejmowaniu na czas snu. - Noszenie protezy w sposób ciągły, bez zdejmowania jej na noc, może doprowadzić do rozwoju kandydozy, a także innych chorób grzybiczych. Środki do higieny protez są łatwo dostępne, można je kupić nie tylko w aptece, ale także w drogeriach, więc warto z tego korzystać, by uniknąć np. zapalenia dziąseł - radzi dr Duda.

Fakt posiadania sztucznego uzębienia nie zwalnia diabetyków z wizyt u dentysty. Stomatolog w ich trakcie zbada stan tkanek miękkich, na których spoczywa proteza, sprawdzi czy nie ma żadnych odcisków czy skaleczeń od mocowań, co pozwoli zmniejszyć ryzyko infekcji.

Cukrzyca a implanty zębów

- Wielu diabetyków pyta również, czy możliwe jest wszczepienie u nich implantów stomatologicznych - mówi dentysta. - Jest to możliwe, jednak z zachowaniem określonych zasad. Są to przede wszystkim: leczenie cukrzycy pod okiem diabetologa, regularne badanie poziomu cukru, przyjmowanie odpowiednich leków i dawek insuliny. Najważniejszy jest stabilny poziom cukru we krwi, by do minimum sprowadzić ryzyko powikłań po zabiegu - przekonuje specjalista.

O poziom cukru należy dbać nie tylko przed zabiegiem, ale również długo po nim. Ważna jest współpraca pacjenta z dentystą, aby osiągnąć jak najlepszy efekt leczenia. Po zabiegu implantacji należy spożywać pokarmy płynne, a później o rzadkiej konsystencji, dlatego istotne jest, aby przed zabiegiem diabetyk zaplanował, co będzie jadł po wszczepieniu implantu.

Zobacz wideo
Więcej o: