Ponad 90 proc. Polaków boi się dentysty!

Do dentysty chodzimy tylko jak boli, trudno więc się dziwić wynikom badań, które stan zdrowia jamy ustnej Polaków przedstawiają jako zastraszająco zły. Przy okazji obchodzonego 5 marca Dnia Dentysty warto zastanowić się co jest przyczyną takich postaw i jak można sobie radzić z dentofobią.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Skąd bierze się strach? Zdaniem stomatologów bezpośrednią przyczyną są przede wszystkim złe doświadczenia z dzieciństwa. Dochodzą do tego jeszcze stereotypy, według których wizyta u stomatologa nierozerwalnie wiąże się z bólem i poczuciem bezsilności. Ale to nie wszystko. Odstraszały już same poczekalnie i odgłosy wiertła przerywane jękami leczonych pacjentów.

Takie wrażenia mogą odcisnąć piętno na psychice i na zawsze zrazić do gabinetu stomatologicznego. Zatem jak pozbyć się lęku przed dentystą?

Otwarta głowa

- Podstawowa rzecz, jakiej brakuje pacjentom to znacząca zmiana w myśleniu. Mamy bowiem zakorzenione w głowie stereotypy dotyczące stomatologów, które mają się nijak do dzisiejszej gabinetowej rzeczywistości. - mówi dr n. med. Agnieszka Laskus, specjalista stomatologii ogólnej, periodontologii i certyfikowany implantolog oraz wiceprezes Fundacji Dr Laskus.

Podobnie jak przemiana w gabinetach konieczna jest rewolucja w głowach pacjentów. Wykonywane w czasie wizyty zabiegi już dawno przestały wywoływać ból, a rozwój dziedziny i coraz bardziej nowoczesne metody pozwalają wyeliminować także nieprzyjemne wrażenia słuchowe czy zapachowe.

Dentofobia nasza powszechna

Z badań przeprowadzonych na zlecenie Fundacji Dr Laskus wynika, że 96 proc. z nas kojarzy wizytę w gabinecie dentystycznym ze strachem i bólem. Zdaniem specjalistów wszystkiemu winny jest brak wiedzy o czekającym nas zabiegu i o tym jak będzie przebiegał. Dentofobia to bowiem bardzo często lęk przed nieznanym - nie wiemy, nie znamy czegoś, więc się tego boimy. Zapytajmy lekarza co nas czeka - to naprawdę żadna ujma. Mamy prawo nie wiedzieć i mamy prawo chcieć wiedzieć! Ważne też, żeby lekarz wytłumaczył całą procedurę prostym językiem.

Nie bój się, pytaj!

Aby oswoić strach przez bólem, lepiej najpierw umówić się na wizytę konsultacyjną. Taka wizyta ma też na celu zaznajomienie z gabinetem i poznanie lekarza oraz porozmawianie z nim o swoich obawach. Po takim spotkaniu łatwiej jest zaplanować wizytę. Wybranie konkretnego terminu pozwoli nam się do niej przygotować. Warto wybrać dzień, w którym nie mamy stresujących spotkań a nasze samopoczucie jest dobre. To, co może okazać się pomocne to korzystanie z technik wizualizacji. Spróbujmy wyobrazić sobie dzień wizyty, siebie wchodzącego do gabinetu, dentystę. Dzięki takiej wizualizacji łatwiej oswoić się z wizytą i obniżyć swój poziom lęku.

Czytaj także:

Fakty i mity na temat higieny jamy ustnej

Zdrowy, piękny uśmiech przez całe życie tylko dla bogatych?

Wybielanie zębów - prawdy i mity

Sztuka mycia zębów

Dziąsła - nigdy ich nie lekceważ!

Więcej o: