Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Niewłaściwe stężenie erytrocytów, leukocytów oraz trombocytów może pojawić się z kilku przyczyn. Mimo że u większości pacjentów rozwija się samoistnie, to nie bez znaczenia są tu przyjmowane leki, przebyta radioterapia, nowotwór czy kontakt z silnie trującymi substancjami. Schorzenie niezwykle rzadko diagnozowane jest u kobiet w ciąży i może przebiegać z różnym nasileniem i intensywnością.
Pancytopenia może rozwijać się przez wiele lat i nie wywoływać niepokojących objawów. Czasem dolegliwości mają charakter ciągły, a czasem znikają równie szybko i niespodziewanie jak się pojawiły. Zbyt niski poziom podstawowych składników wywołuje uczucie ciągłego zmęczenia i osłabienia. Skóra pacjenta jest wyjątkowo blada, czasem pokrywa się wysypką, a nawet niewielkie uderzenie sprzyja powstawaniu siniaków. Jednak tym, co powinno wzbudzić szczególną uwagę są pojawiające, bez wyraźnej przyczyny, krwotoki, szczególnie z nosa i dziąseł. Chorzy mają kłopoty z oddychaniem oraz skłonność do infekcji. Zdarza się, że schorzeniu towarzyszy gorączka, utrata świadomości oraz dezorientacja.
Prawidłowe rozpoznanie pozwala postawić podstawowe badanie krwi . Niestety ze względu na niespecyficzne objawy, ich różne natężenie i konfigurację chorzy nie zawsze trafiają w porę do lekarza. Należy jednak pamiętać, że wraz z pojawieniem się problemów z oddychaniem, przyspieszonej akacji serca konieczna jest jak najszybsza konsultacja ze specjalistą.
Postępowanie przy pancytopenii zależy przede wszystkim od stanu pacjenta. W przypadku łagodnej postaci choroby wprowadzenie leczenia nie jest konieczne. Przy umiarkowanej, terapia ogranicza się zazwyczaj do transfuzji. Ciężka i szybko postępująca choroba może wymagać przeszczepu szpiku kostnego . W pewnych sytuacjach wykorzystuje się komórki macierzyste . Mimo że metoda ta przynosi lepsze rezultaty u osób młodszych to niepodjęcie żadnej formy leczenia stanowi zagrożenie dla życia.