Małopłytkowość poprzetoczeniowa

Ten rodzaj małopłytkowości, nazywanej także plamicą poprzetoczeniową zaliczany jest do skaz krwotocznych. Schorzenie rozwija się przede wszystkim u kobiet, które wielokrotnie rodziły oraz u osób często przyjmujących transfuzje. Diagnozowane jest niezwykle rzadko, a medycyna opisała zaledwie 100 takich przypadków.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Pierwsze zmiany w organizmie zazwyczaj pojawiają się niespodziewanie, po upływie od 5 do 15 dni od przetoczenia krwi. W grupie największego ryzyka znajdują kobiety starsze lub w średnim wieku, które wielokrotnie rodziły oraz osoby, którym, w dużych ilościach, przetaczano krew .

Mimo że przyczyny powstawania małopłytkowości poprzetoczeniowej nie są do końca znane zakłada się, że ma ona związek z przeciwciałami anty-HPA-1a (dodatnich). Ich obecność w krwioobiegu sprawia, że liczba płytek spada poniżej 5tys./mm3, co sprzyja powstawaniu krwotoków zarówno z układu pokarmowego jak śródczaszkowych. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny ponieważ może doprowadzić do uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, a zbyt mała liczba płytek całkowicie wyklucza wykonanie badań laboratoryjnych.

Najlepszym i najskuteczniejszym sposobem walki z tym rodzajem małopłytkowości jest dożylne podawanie immunoglobulin typu G (IgG) .

Czytaj także:

Pancytopenia

Zespół Moschcowitza (Zakrzepowa plamica małopłytkowa)

Małopłytkowość samoistna i wtórna

Trombocytopenia

Leukopenia

Więcej o: