Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Największym dobrem zamkniętym w krwi pępowinowej są komórki macierzyste. Ich przeszczepienie, np. w przypadku niektórych nowotworów takich, jak białaczka pozwala organizmowi odbudować zniszczony układ krwiotwórczy i odpornościowy. Skuteczność materiału pobranego tuż po narodzinach dziecka jest znacznie wyższa od tych wytwarzanych sztucznie czy też pobranego od osoby dorosłej. Transplantacja w przypadku, gdy dawca jest jednocześnie biorcą zmniejsza ryzyko odrzucenia przeszczepu czy wystąpienia powikłań. Komórki macierzyste doskonale sprawdzają się także przy przeszczepach rodzinnych, najbardziej skuteczne są te wykonywane między rodzeństwem.
Krew pępowinowa, obok komórek macierzystych, zawiera także mezenchymę. Tkanka stanowi fundament wszystkich tworzących się i rozwijającym się w organizmie struktur począwszy od kostnych, poprzez tkankę łączną, chrzęstną oraz mięśniową (także tę budującą serce ).
Pobieraniem i przechowywaniem krwi pępowinowej zajmują się banki komórek macierzystych. Decydując się na skorzystanie z oferty należy liczyć się nie małymi kosztami. Pierwsza, jednorazowa wpłata (obejmująca proces przygotowawczy oraz samo pobranie krwi) może sięgać nawet 3000 złotych. Dodatkowo rodzice zobowiązują się do uiszczania rocznej opłaty, która zazwyczaj nie przekracza 600 złotych.
Stwardnienie zanikowe boczne (SLA)
Transplantacje, co, kiedy i od kogo możemy przeszczepić?
Przewlekła białaczka limfatyczna
Komórki macierzyste (ES, embryonic stem cells, komórki pnia)