Zapalenie uchyłku Meckela

Uchyłek Meckela to wada wrodzona układu pokarmowego występująca zaledwie u 2 proc. populacji. Zmiany chorobowe w jego obrębie występują bardzo rzadko i zazwyczaj odkrywane są przypadkowo np. przy ataku wyrostka robaczkowego.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Uchyłek - to workowate, rzadziej rurkowate uwypuklenie narządu odchodzące od jego głównej osi. Uchyłek Meckela to pozostałość po przewodzie pępkowo-jelitowym i znajduje się w końcowej części jelita krętego, czyli ostatniego odcinka jelita cienkiego . Jego długość nie przekracza 6 cm.

Objawy

Dolegliwości wywołane obecnością wyrośli pojawiają się u jednej czwartej wszystkich tych osób, u których uchyłek nie został wchłonięty przez rozwijający się układ trawienny. Objawy towarzyszące jego zapaleniu nie są jednoznaczne, a prawidłowe rozpoznanie najczęściej udaje się postawić przypadkowo. Ból brzucha i wymioty zazwyczaj współistnieją z zapaleniem wyrostka robaczkowego lub chorobami pęcherza żółciowego. U części chorych, obok przewlekłego bólu brzucha, pojawia się krew w stolcu , znaczny spadek żelaza oraz anemia. Niektórzy pacjenci skarżą się na ciągłe zmęczenie i osłabienie.

Diagnoza

Rozpoznanie stanu zapalnego w obrębie uchyłku Meckela jest bardzo trudne. Na podstawie badań obrazowych można wykryć zmiany w końcowym odcinku jelita cienkiego, jednak stwierdzenie obecności uchyłku i przypisanie mu występujących dolegliwości nie jest możliwe. Dlatego bardzo często o prawdziwej przyczynie choroby lekarz dowiaduje się w czasie leczenia zachowawczego lub operacyjnego (głównie przy usuwaniu wyrostka robaczkowego ).

Leczenie

Forma leczenia uchyłku zależna jest od typu oraz natężenia dolegliwości. W pierwszej fazie zazwyczaj podaje się choremu antybiotyki. Przy krwawieniach konieczne jest przetaczanie krwi oraz uzupełnienie poziomu żelaza. Jeśli środki doraźne nie przynoszą efektów zaleca się zabieg operacyjny i całkowite usunięcie uchyłku (tzw. laparotomia).

Czytaj także:

Uchyłek Meckela (uchyłek Meckla)

Wygląd stolca - źródło cennych informacji

Uchyłki jelita grubego

Ból brzucha w prawym boku - na pewno atak wyrostka robaczkowego?

Manometria odbytu i odbytnicy

Więcej o: