Fascjoloza

Fascjoloza, nazywana także chorobą motyliczą, zaliczana jest do schorzeń przenoszonych przez pasożyty. Za jej rozwój odpowiedzialna jest tzw. motylica wątrobowa, która po wniknięciu do organizmu poważnie uszkadza wątrobę. Najczęściej diagnozowana jest na południu Europy. W Polsce rozpoznawana jest stosunkowo rzadko, dużo częściej atakuje zwierzęta hodowlane.

Dołącz do nas na Facebooku!

Motylica wątrobowa to jedna z większych przywr zakażająca zarówno ludzi, jak i zwierzęta. Do organizmu żywiciela najczęściej przedostaje się wraz z zakażoną wodą lub poprzez branie do ust źdźbła trawy rosnącej na podmokłym terenie. Następnie trafia do wątroby, gdzie bardzo młode osobniki drążą w jej miąższu tunele. Zdarza się, że motylica zajmuje płuca, węzły chłonne , śledzionę lub tkanki podskórne.

Zobacz wideo

Objawy

Pierwsze niepokojące objawy zazwyczaj skupiają się w obrębie wątroby, a charakter zmian bywa łączony z wirusowym zapaleniu wątroby . Podobnie jak przy WZW pacjenci skarżą się na ból w okolicy wątroby, nudności, biegunkę. Bardzo często pojawiają się stany podgorączkowe oraz reakcje alergiczne skóry. W niektórych przypadkach przeciągające i przedłużające się zakażenie sprzyja rozwojowi żółtaczki bądź marskości wątroby .

Diagnoza

Potwierdzenie fascjolozy daje badanie materiału pobranego z treści jelitowej lub próbki kału. W przypadku tego ostatniego stosuje metodę sendymentacji. Polega ona na obserwacji procesu opadania ciała stałego w cieczy, co pozwala zaobserwować charakterystyczne jaja motylicy. Z jego pomocą można także stwierdzić przewlekłą chorobę pasożytniczą.

Leczenie

W leczeniu choroby motyliczej stosuje się przede wszystkim leki przeciwpasożytnicze. Pierwsza dawka podawana jest tuż po rozpoznaniu schorzenia, druga aplikowana jest po upływie 28 dni.

Chcesz się dowiedzieć więcej, coś Cię niepokoi, zapytaj lekarza

Czytaj także:

Stłuszczenie wątroby

Klonorchoza

Enterobioza (Owsica)

Bąblowica

Ankylostomoza

Leiszmanioza

Więcej o: