Dyzenteria najczęściej wywołana jest zakażeniem pałeczką bakterii z grupy Shigella. Patogen dostaje się do organizmu poprzez:
- zanieczyszczony pokarm (np. owoce, warzywa, mleko)
- niestosowanie podstawowych zasad higieny.
Zdarza się, że bakterie odpowiedzialne za rozwój choroby roznoszone są przez niektóre owady, szczególnie muchy.
Zakażenie jednym ze szczepów nie daje gwarancji i nie chroni przed zakażeniem inną, należącą do tego samego typu, bakterią.
Najbardziej charakterystycznym objawem czerwonki jest śluzowo-krwista biegunka (zdarza się, że ma charakter śluzowo-ropny) oraz ból brzucha spowodowany owrzodzeniem błony śluzowej jelita. U części pacjentów pojawiają się wymioty oraz mniej lub bardziej silne zawroty głowy. Osłabiona odporność lub uwarunkowania genetyczne sprzyjają występowaniu powikłań m.in. zapalenie spojówki i rogówki, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, trombocytopenia oraz nieropne zapalenie stawów.
Pierwsze dolegliwości pojawiają się zazwyczaj po upływie 5-10 dni od zakażenia, zdarza się jednak, że mimo obecności patogenu w organizmie schorzenie przechodzi w postać przewlekłą nie rozwija się i nie towarzyszą mu żadne objawy. W stanie wegetacji może trwać nawet kilka lat.
Po rozpoznaniu owrzodzeń w jelicie oraz pałeczek Shigella w badaniu bakteriologicznym dodatkowo zleca się wykonanie testu na krew utajoną w kale . To niezwykle proste badanie pozwala określić jaka ilość krwi wydalana jest z organizmu wraz z kałem.
Walka z chorobą polega przede wszystkim na uzupełnianiu elektrolitów oraz węglowodanów. Dodatkowo chorym aplikuje się bakteriostatyki i czasem antybiotyki. Te ostatnie podawane są jedynie po wcześniejszym sprawdzeniu wrażliwości danego typu bakterii na działanie leku.
Po odstawieniu leków pacjenci jeszcze przez kilka dni wydalają chorobotwórcze bakterie. Dlatego po pewnym czasie od zakończenia leczenia konieczne jest powtórzenie badań.
Aby uniknąć kolejnego zakażenia konieczne jest stosowanie podstawowych zasad higieny, a przede wszystkim częste i dokładne mycie rąk .
Chcesz się dowiedzieć więcej, coś Cię niepokoi, zapytaj lekarza