Organizacja opiekująca się chorymi wydaje dla swoich członków specjalną kartę, która obok danych personalnych będzie zawierała informacje o samej chorobie, która bardzo często wymusza natychmiastowe skorzystanie z toalety. Celem dokumentu jest nie tylko wyeliminowanie krępujących sytuacji, ale przede wszystkim naświetlenie problemów z jaki pacjenci borykają się każdego dnia.
Dzięki zamieszczonej na dokumencie informacji, nie muszą tłumaczyć ze wstydliwych objawów choroby oraz związanych z nimi potrzeb. Małgorzata Mossakowska wiceprezes Towarzystwa J-elita, która jest pomysłodawcą karty przyznaje, że w społeczeństwie nadal brakuje świadomości o problemach osób dotkniętych tymi chorobami.
"Bardzo często zdarza się, że potrzeba skorzystania z toalety jest tak nagła, że stanie w kolejce nie wchodzi w grę. Ważne, aby wtedy takiej osobie ustąpić miejsca. Należy wiedzieć, że dla chorych to paląca potrzeba, ale zarazem bardzo krępująca i wstydliwa sytuacja. Wierzymy, że karta nie tylko otworzy przed chorymi drzwi to toalet w trudno dostępnych miejscach np. w urzędach, ale także pogłębi wrażliwość społeczną na środowisko osób zmagających się z tymi schorzeniami" - mówi wiceprezes stowarzyszenia.
Nieswoiste zapalenie jelita to grupa przewlekłych, chorób autoimmunizacyjnych, do których zaliczamy: wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG) oraz chorobę Leśniowskiego-Crohna (Ch.L-C). Kilkudniowe bóle brzucha, częste biegunki, silne parcie na stolec, wymuszające natychmiastowe wypróżnienie - to tylko niektóre z objawów choroby, która może pociągać za sobą szereg poważnych powikłań. Schorzenie niemal całkowicie pozbawia szans na kontynuację nauki, realizację zawodowych aspiracji i życiowych pasji. Dodatkowo niewiedza otoczenia pogłębia poczucie wyobcowania i osamotnienia. Nieswoiste zapalenie jelit coraz częściej rozpoznawane jest u młodych ludzi oraz małych dzieci.
Leczenie nieswoistych zapaleń jelita metodami tradycyjnymi nie w każdym przypadku jest możliwe i skuteczne. W najcięższych przypadkach zalecane jest leczenie biologiczne, czyli leczenie środkami zawierającymi cząsteczki biologiczne naturalnie występujące w organizmie człowieka. Dzięki nim udaje się doprowadzić do ustąpienia objawów oraz zapobiec ich nawrotom. Jest ono alternatywą dla okaleczających operacji i szansą na uniknięcie niebezpiecznych powikłań.
Niestety mimo wprowadzonego programu osoby z chorobą Leśniowskiego-Crohna mają bardzo utrudniony dostęp do terapii ze względu na rygorystyczne kryteria. Pomoc z Narodowego Funduszu Zdrowia dostają jedynie ci pacjenci, u których postać choroby jest wyjątkowo ciężka, czyli standardowo stosowane leki nie przynoszą efektów a wskaźnik stanu zapalnego jest bardzo wysoki.
W przypadku wrzodziejącego zapalenia jelita grubego z powodu braku programu terapeutycznego pacjenci są całkowicie pozbawieni możliwości leczenia.