Botulizm - objawy, diagnoza, leczenie

Botulizm, czyli zatrucie jadem kiełbasianym to schorzenie wywołane przez bakterię rozwijającą się w niektórych szczelnie zamkniętych produktach spożywczych np. konserwach lub domowych przetworach. Mimo że jest całkowicie uleczalna, zbyt późno rozpoznana może doprowadzić do śmierci pacjenta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Beztlenowe bakterie Clostridium botulinum zamknięte w szczelnych pojemnikach wytwarzają toksynę (jad). Najlepiej czują się w konserwach mięsnych, rybnych, warzywnych oraz przygotowywanych w domu wekach. Ich obecność zwiastuje charakterystycznie wypukłe wieko lub przykrywka. Po otwarciu "pachnie" zepsutym tłuszczem. Szkodliwe działanie jadu neutralizuje wysoka temperatura.

Botulizm - objawy i diagnoza

Przedostanie się jadu do organizmu (choroba aktywuje się po upływie kilkunastu godzin) wywołuje wrażenie tzw. widzenia przez mgłę bądź podwójne widzenie. Zatruciu towarzyszy suchość w jamie ustnej, problemy z przełykaniem oraz zaparcia . W niektórych przypadkach może wystąpić osłabienie mięśni oddechowych, co może doprowadzić do zatrzymania oddechu i bez odpowiedniej pomocy, do śmierci chorego.

Czasem zdarza się, że bakterie przedostają się do organizmu nie z pokarmu, a poprzez ranę lub uszkodzony naskórek (tzw. botulizm przyranny). Mimo że objawy zakażenia są identyczne pojawiają dopiero po upływie 2 do 3 tygodni.

Chorobę botulizm można potwierdzić wykonując badania bakteriologiczne kału, krwi , treści żołądkowej chorego lub poprzez analizę zatrutego pokarmu.

Medycyna wyróżnia także botulizm niemowlęcy . Zdarza się, że przetrwalniki bakterii wywołującej chorobę rozwijają się w jelicie grubym. Nierozwinięty wystarczająco organizm nie potrafi sobie poradzić z zakażeniem. Chore dziecko jest rozdrażnione i ospałe. Dokuczają mu zaparcia, problemy z przełykaniem oraz oddawaniem moczu. W skrajnych przypadkach dochodzą problemy z oddychaniem.

Zobacz wideo

Botulizm - leczenie

Niezależnie od sposobu zakażenia jest jak najszybsze podanie tzw. antytoksyny botulinowej . U pacjentów z botulizmem przyrannym konieczne jest dokładne opatrzenie rany i w razie konieczności włączenie do leczenia antybiotyków. W przypadku botulizmu niemowlęcego konieczna jest hospitalizacja, żywienie enteralne (przez nos) lub parenteralne (dożylne), a niekiedy podłączenie do respiratora. Ze względu na mogące wystąpić powikłania antytoksyna nie jest podawana.

Chcesz się dowiedzieć więcej, coś Cię niepokoi, zapytaj lekarza

Czytaj także:

Metagonimoza

Choroba itai - itai

Kryptokokoza

Ból brzucha - powiedz, gdzie i jak ci dokucza

Wątroba, a może jednak pęcherzyk żółciowy? Co naprawdę cię boli?

Więcej o: