Kram z witaminami

Nie możesz się skoncentrować i szybko się męczysz? Skóra stała się szorstka, a kąciki ust zaczęły pękać? Potrzebne są ci witaminy i mikroelementy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Czasem urozmaicona dieta nie wystarcza. Zdaniem prof. Barbary Zahorskiej--Markiewicz, autorki książki "Witaminy i mikroelementy - leksykon", grozi to osobom, które piją, palą papierosy, żyją w stresie, osobom starszym, kobietom w ciąży i karmiącym.

Zaburzenia trawienia i psychiczne mogą oznaczać brak witaminy B1 (tiamina). Pękanie kącików ust i łojotok skóry to objaw zbyt małej ilości witaminy B2. Zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, biegunka oraz zaburzenia układu nerwowego mogą być spowodowane niedoborem witaminy PP. Brak witaminy A to niedowidzenie o zmierzchu, suchość śluzówek. Zbyt mała ilość witaminy B6 to stany zapalne skóry i błon śluzowych, niedokrwistość, osłabienie i zaburzenia nerwowe, a witamina B12 jest potrzebna do prawidłowego dojrzewania czerwonych krwinek.

Brak kwasu pantotenowego prowadzi do nadmiernej pobudliwości. Wypadanie włosów jest często spowodowane brakiem biotyny, czyli witaminy H. Objawem niedoboru witaminy C jest zapalenie jamy ustnej, wypadanie zębów, kruchość naczyń. Witamina D reguluje stężenie wapnia we krwi. Jej brak u dzieci objawia się krzywicą, opóźnionym wzrostem, a u dorosłych rozmiękczeniem kości .

Bez ryzyka przedawkowania można brać witaminy rozpuszczalne w wodzie (z grupy B i C), bo ich nadmiar jest wydalany z organizmu. Trzeba natomiast uważać na preparaty zawierające witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E, F i K). Witaminy A, stosowanej w leczeniu łojotoku, łuszczycy, trądziku, nie powinny zażywać młode dziewczyny, które planują zajść w ciążę. Jej nadmiar może spowodować uszkodzenia płodu . Podobne skutki może mieć stosowanie w pierwszym miesiącu ciąży leków przeciwtrądzikowych zawierających tretinoin z witaminą A.

Witamina B12 jest potrzebna do prawidłowego dojrzewania czerwonych krwinek, funkcjonowania układu nerwowego i prawidłowego wzrostu, jednak pobudza też przyrost tkanki tłuszczowej. Witamina D, która reguluje stężenie wapnia we krwi i ułatwia mineralizację kości, przedawkowana może przyczynić się do odkładania wapnia w tętnicach i nerkach, a przez to do rozwoju miażdżycy.

O tym, że każdy nadmiar może zaszkodzić, przekonali się Amerykanie. Chodziło o witaminę C, o której mówiło się, że nie ma działań ubocznych. Linus Karl Pauling, amerykański fizyk i chemik, zdobywca Nagrody Nobla w 1954 r. za opracowanie budowy cząsteczki białka, ponad 20 lat temu był inicjatorem wielkiej akcji, w czasie której podawano tę witaminę w zakładach pracy i szkołach. Kiedy zaczęto stosować dawki powyżej 6 gramów jednorazowo, u niektórych pojawiły się dolegliwości przewodu pokarmowego. Wielkie jej dawki okazały się też niekorzystne dla chorych z kamicą nerkową .

Zobacz wideo

Czytaj także:

Niech moc witamin będzie z tobą

Selen

Flawonoidy, samo dobro prosto z natury

Cała prawda o błonniku pokarmowym

Miedź

Więcej o: