Żurawina na nowo odkryta

Ten cierpko-słodki owoc nie tylko wyróżnia się soczystą barwą i wspaniałym smakiem, ale jest także... naturalnym lekiem.

Specjaliści zajmujący się ziołolecznictwem od lat stosowali owoce żurawiny jako znakomity środek zapobiegający przeziębieniom, obniżający ciepłotę ciała. Sok i mus z żurawin polecany jest w leczeniu anginy, chronicznego zapalenia migdałków , reumatyzmie. Żurawinę stosuje się również w nieżycie trzustki i zatruciach pokarmowych. Wiadomo było, że jest ona bogatym źródłem witaminy C, a także A i witamin z grupy B , że zawiera pektyny i barwniki, a także że działa moczopędnie.

Najnowsze badania wykazały, że wyciąg z owoców żurawiny jest skuteczny w leczeniu zapaleń bakteryjnych dróg moczowych. Związki czynne zawarte w żurawinie wypłukują z dróg moczowych głównego sprawcę infekcji - bakterie E. coli. Podawanie żurawiny leczy i jednocześnie zapobiega nawrotom zapaleń dróg moczowych. Badania wykazały, że żurawina to antidotum na choroby układu krążenia , ponieważ zapobiega zakrzepom i zmniejsza ryzyko miażdżycy.

Owoc ten okazał się nieoceniony w terapii choroby wrzodowej, dzięki właściwościom hamującym namnażanie się w żołądku bakterii Helicobacter pylori, która przyczynia się do powstawania wrzodów .

Wykazano także, że żurawina działa antyseptycznie na terenie jamy ustnej, zapobiegając chorobom dziąseł i przyzębia.

Badania nad tym pospolitym krzewem trwają i wciąż odkrywane są jego nowe przydatne w terapii szeregu schorzeń właściwości.

Wypróbuj

Przy nawracających infekcjach dróg moczowych, w profilaktyce chorób układu krążenia i choroby wrzodowej żołądka pomogą:

- Syrop Żurawina z serii Owocowa spiżarnia (Herbapol Lublin),

- Soki: żurawinowy, żurawinowo-porzeczkowy, żurawinowo-malinowy (Ocean Spray),

- Sok Żurawina (Tymbark)

- Herbata Żurawinowa (Malwa)

- Kisiel domowy z owoców żurawiny (ugotować gęsty kompot z żurawin, przetrzeć przez sito lub zmiksować, zagotować, zaprawić mąką ziemniaczaną wymieszaną z zimną wodą).

Dołącz do nas na Facebooku!

Więcej o: