Skrzydłokwiat - uprawa, właściwości

Skrzydłokwiat to roślina o dużych ozdobnych liściach oraz pięknych białych kwiatach. Jest rośliną tropikalną, jednak może być z powodzeniem uprawiana w domach i mieszkaniach. Jak uprawiać skrzydłokwiat? Jakie są optymalne warunki wzrostu dla tej rośliny?

Skrzydłokwiat - charakterystyka 

Skrzydłokwiat to roślina należąca do rodziny obrazkowatych, która pochodzi z Azji, Ameryki Środkowej oraz Południowej. W warunkach naturalnych roślina występuje w wilgotnych lasach równikowych, czasami rośnie nawet na głazach w strumieniach. Są to rośliny wiecznie zielone, wieloletnie.

Do tej pory opisano około 49 gatunków tej rośliny. Wszystkie są dość niskie, rzadko dorastają do wysokości około 80 centymetrów. Charakterystyczne dla skrzydłokwiatu są lancetowate lub eliptyczne liście z długimi ogonkami tworzącymi pochwę liściową. Łodyga może przyjmować różne formy, najczęściej spotykane są rośliny o łodygach wzniesionych albo płożących się, jednak kilka gatunków skrzydłokwiatu ma łodygę pnącą. Roślina wypuszcza pędy kwiatostanowe, które są takiej samej długości co łodygi (czasami nieco wyższe). Kwiatostany są wydłużone, mają eliptyczny kształt, a na powierzchni kwiatów widnieją wyraźnie zaznaczone żyłki. Kwiat przybiera barwę białą, rzadziej zielonkawą. Okwiat skrzydłokwiatu składa się z 4 – 6 listków ze ściętymi wierzchołkami. Przy kwiatach widoczne są krótkie, podłużne pręciki o eliptycznych lub jajowatych pylnikach.

Roślina wydaje zielonkawe jagody, które mogą przyjmować różne kształty. Niekiedy owoce są okrągłe, a czasami jajowate lub nawet smukłe. Owoce zawierają od 1 nawet do 8 nasion o jasnożółtej lub brązowej barwie. Tkanki skrzydłokwiatu zawierają kryształy szczawianu wapnia, w związku z czym spożycie lub ugryzienie wywołuje szereg objawów, takich jak pieczenie języka, skurcze, wzmożone pragnienie, a czasami nawet zaburzenia rytmu serca.

Skrzydłokwiat - zastosowanie

Skrzydłokwiat jest uprawiany zazwyczaj jako roślina ozdobna. Do tego celu w naszych warunkach klimatycznych najlepiej nadaje się skrzydłokwiat kwiecisty oraz skrzydłokwiat Wallisa, które są bardzo atrakcyjne wizualnie (mają spore, błyszczące liście i kwiaty), a przy tym są stosunkowo łatwe w uprawie. Najczęściej uprawiane są jako rośliny doniczkowe, jednak kwiaty mogą być wykorzystywane również jako kwiaty cięte, gdyż przez dość długi czas zachowują świeżość. Co ciekawe, skrzydłokwiat warto mieć w swoim mieszkaniu, ponieważ ma on zdolność oczyszczania powietrza ze szkodliwych związków chemicznych, takich jak benzol, formaldehyd oraz tlenek węgla. Roślina filtruje powietrze również z zarodników grzybów. Dodatkowo roślina nawilża powietrze, co także ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie.

Zobacz wideo

Skrzydłokwiat - uprawa

Kupując skrzydłokwiat najlepiej wybierać roślinę, która kwitnie, ma dużo kwiatów oraz pąków kwiatowych. Liście powinny być intensywnie zielone i błyszczące. Skrzydłokwiat jest rośliną długowieczną, rośnie najlepiej w szklarniach, gdzie może osiągać znaczne rozmiary.

W mieszkaniach skrzydłokwiaty najlepiej odnawiać co 3 – 4 lata, gdyż po takim czasie stają się one nieatrakcyjne. Po takim czasie najlepiej podzielić roślinę na kilka mniejszych części, a każdą z części posadzić w osobnej doniczce. Rozsadzone rośliny należy odstawić w cieniste miejsce (do czasu, gdy zaczną znów rosnąć) i zapewnić roślinom temperaturę otoczenia wynoszącą około 20 stopni Celsjusza. Najlepszą porą na przesadzanie i rozsadzanie skrzydłokwiatów jest wiosna. Roślina rośnie najlepiej w nasłonecznionych miejscach, ale bez bardzo mocnego światła bezpośredniego – w zimie warto postawić roślinę na najbardziej nasłonecznionym miejscu w domu, natomiast w lecie na stanowisku półcienistym. Optymalna temperatura dla rośliny to maksymalnie 27 stopni Celsjusza w lecie oraz 16 – 18 stopni Celsjusza w zimie. Ważne jest regularne podlewanie – w lecie należy podlewać skrzydłokwiat mniej więcej 2 – 3 razy w tygodniu, w zimie można robić to nieco rzadziej.

Żeby liście były przez cały czas błyszczące i piękne, należy przecierać je wilgotną, czystą szmatką. Do wycierania nie należy używać preparatów, które przeznaczone są do nabłyszczania liści. Roślina bardzo lubi wysoką wilgotność, dlatego warto czasami spryskiwać jej liście wodą albo wstawić donicę do pojemnika zawierającego wilgotny torf.

Zazwyczaj skrzydłokwiat kwitnie w miesiącach letnich. Możliwe jest również kwitnienie zimą, jednak konieczne jest zapewnienie dużej wilgotności powietrza. W okresie kwitnienia warto nawozić roślinę w odstępach czasu wynoszących około 14 dni.

Więcej o: