Wziernikowanie jamy opłucnej

Wziernikowanie jamy opłucnej jest to badanie w którym ogląda się powierzchnię płuc i opłucnej przy pomocy wziernika (cienkiej rurki zakończonej kamerą). Wziernik wykorzystuje się również w usunięciu nagromadzonego płynu w jamie opłucnej.

Opis badania

Podczas zabiegu pacjent poddany jest narkozie. Chirurg wykonuje trzy małe nacięcia w ścianie klatki piersiowej przez które wprowadza wziernik do jamy opłucnej oraz narzędzia i podaje gaz. Oprócz możliwości obejrzenia powierzchni płuc i opłucnej, istnieje możliwość pobrania wycinków do badania histologicznego oraz wprowadzenia substancji zapobiegającej ponownemu zbieraniu się płynu w jamie opłucnej. Po usunięciu wziernika, zakłada się cewnik w celu usunięcia powietrza wprowadzonego podczas badania i rozpręża się płuca.

Jak przygotować się do badania

Wziernikowanie jamy opłucnej jest badaniem inwazyjnym. Po badaniu pozostaje niewielka rana. Badanie wymaga hospitalizacji i ogólnego znieczulenia. Wyjątkowo pacjent może odczuwać ból, kiedy płuca są rozprężane powietrzem. Pacjent może mieć trudności w oddychaniu. Inne powikłania to: odma opłucnowa, krwawienie do jamy opłucnej lub ściany klatki piersiowej, omdlenie, zakażenie, oraz bardzo rzadko wprowadzenie powietrza do krwiobiegu i zator powietrzny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Zobacz wideo

Czytaj także:

USG jamy brzusznej

Przepuklina linii białej (Przepuklina kresy białej)

Otyłość brzuszna

Zapalenie otrzewnej

Gdzie i jak cię boli brzuch? Na podstawie objawów można postawić wstępną diagnozę

Więcej o: