Wodobrzusze - objawy, diagnoza, leczenie

Wodobrzusze, czyli płyn w jamie otrzewnej nie jest zaliczane do osobnych stanów chorobowych, a jedynie do objawów innego schorzenia. Gromadzenie się płynu może występować przy niektórych nowotworach oraz u pacjentów z marskością wątroby.

Dołącz do nas na Facebooku!

Jama otrzewnowa to przestrzeń pomiędzy otrzewną ścienną, wyścielającą wnętrze żołądka, a otrzewną trzewną ochraniającą narządy wewnętrzne. Zgromadzony w niej płyn odpowiada m.in. za prawidłowe nawilżenie ścian żołądka i u zdrowej osoby jego ilość, produkcja oraz wchłanianie jest stale regulowana. Zaburzenie tego procesu może być spowodowane nowotworami jamy brzusznej, niewydolnością krążenia, zespołem nerczycowym lub zmianami chorobowymi w obrębie wątroby . Jednorazowo w jamie brzusznej może się zgromadzić nawet 20 litrów płynu.

Objawy i diagnoza

Najbardziej charakterystycznym objawem wodobrzusza jest znacznie powiększony brzuch oraz występowanie tzw. objawu chełbotania, który jednoznacznie potwierdza, w czasie badania fizykalnego, obecność płynu w jamie brzusznej. Polega ono na umieszczeniu lewej dłoni w dolnej części prawej połowy brzucha i uderzaniu palcami prawej dłoni w lewą dolną część brzucha, przesuwającą palce w kierunku lewej ręki badającego. Jeśli w jamie otrzewnej znajduje się płyn, w czasie uderzenia jego "ruch" jest wyraźne odczuwalny przez lewą dłoń osoby wykonującej badanie. Ostateczne potwierdzenie wodobrzusza daje badanie USG .

Nagromadzenie płynu w jamie otrzewnej bardzo rzadko wywołuje bóle brzucha . Pojawiają się one, niekiedy wraz z wysoką gorączką jedynie przy stanach zapalnych, nazywanych spontanicznym bakteryjnym zapaleniem otrzewnej. Pojawienie się tego rodzaju zakażenia jest szczególnie niebezpieczne u pacjentów, u których wodobrzusze ma związek z chorobą wątroby. Nierozpoznane lub źle leczone może wywołać nie tylko groźne powikłania, ale doprowadzić do zgonu chorego.

Leczenie

Podstawą leczenia wodobrzusza jest rozpoznanie schorzenia, które je wywołało. Obok leczenia choroby zasadniczej stosuje się nakłucie jamy brzusznej (tzw. paracenteza) w celu odciągnięcia płynu lub pobrania próbki do dalszych badań. Podawane są również leki moczopędne, najczęściej furosemid. Jednym z elementów leczenia jest stosowanie diety nisko sodowej, która polega na znacznym ograniczeniu spożycia soli kuchennej .

Chcesz się dowiedzieć więcej, coś Cię niepokoi, zapytaj lekarza

Czytaj także:

Wątroba: genialna sprzątaczka

Żołądek - kapryśna sakiewka pełna kwasu

Zapalenie otrzewnej

Przepuklina linii białej (Przepuklina kresy białej)

Układ pokarmowy

Więcej o: