Pedobarografia, czyli co?

Pedobarografia to komputerowe badanie stóp. Wykonanie tego bardzo prostego i bezinwazyjnego testu ma szczególne znaczenie przy diagnozowaniu płaskostopia, haluksów czy innych zmian skupionych w obrębie stopy. Jak wygląda i na czym polega badanie?

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Celem pedobarografii jest zmierzenie nacisku (a dokładniej jego siły i towarzyszącego mu ciśnienia) na całą powierzchnię podeszwy stopy. Pomiaru dokonuje się zarówno w spoczynku jak i w czasie ruchu. Wynik badania jest bardzo pomocny w procesie diagnozowania i leczenia wszelkiego typu nieprawidłowości w budowie stopy.

Najczęściej wykonywane jest w przypadku płaskostopia, haluksów, stopy cukrzycowej, palca młotkowatego oraz metatarsalgii Mortona (rodzaj zespołu bólowego spowodowanego naciskiem na więzadło w stopie).

Pedobarografia - jak wygląda badanie?

Samo badanie jest niezwykle proste i nie wymaga od pacjenta żadnych specjalnych przygotowań. Badany jest proszony o to, by stanął na specjalnej macie. Umieszczone w niej czujniki przekazują dane do połączonego z nią komputera. Dzięki temu wszelkie niezbędne przeliczenia potrzebne do postawienia diagnozy niemal od razu mogą zostać przeanalizowane przez lekarza.

Pedobarografia podaje maksymalny oraz średni nacisk stopy (ten pierwszy ma największe znaczenie przy stawianiu rozpoznania) oraz mierzy całą powierzchnię stopy. Badanie pozwala nie tylko wykryć wadę w budowie, ale przede wszystkim znacznie ułatwia dobranie odpowiedniej wkładki, a tym samym lepszą i bardziej skuteczną korektę nieprawidłowości.

Pedobarografia - po co się wykonuje?

Zalety i wartość badania doceniają zarówno ortopedzi, jak i rehabilitanci. Wykonuje się je u osób z haluksami, stopą poprzecznie płaską, stopą reumatyczną, palcem młotkowatym, metatarsalgią, a także stopą cukrzycową.

Dzięki badaniu możliwe jest dokładne wyznaczenie tych części stopy, które są najbardziej narażone na zmiany. Obok pomocy przy wyborze odpowiedniego podparcia, znacznie ułatwia przygotowanie planu dalszego leczenia.

Czytaj także:

"Spocone" stopy? Jest na to sposób!

Stopa madurska (Grzybica madurska, mycetoma)

Grzybica paznokcia

Choroba Bürgera (Choroba Burgera, choroba Buergera)

Zastrzał