Złamanie zmęczeniowe (złamanie przewlekłe)

Zbyt intensywne treningi lub gwałtowne zwiększenie ich intensywności może mieć przykre konsekwencje. Jednym z częściej występujących urazów, zwłaszcza u sportowców, jest tzw. złamanie zmęczeniowe, nazywane też przewlekłym lub marszowym.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Ten rodzaj uszkodzenia kości to konsekwencja licznych mikorurazów spowodowana wystawianiem, przez dłuższy czas, niektórych partii układu kostnego na duże obciążenie. Tak nadużywane mięśnie powoli zaczynają tracić zdolność amortyzacji i zamiast równomiernie rozkładać nacisk towarzyszący uprawianiu sportu z całą mocą uderzają bezpośrednio w kość. Uszkodzeniu najczęściej ulega kość śródstopia bądź piszczel (szczególnie jej górna część). Znacznie rzadziej zmiany dotykają trzon kości udowej, ramiennej, żebra lub nadgarstek . W grupie największego ryzyka są przede wszystkim biegacze. Więcej o kontuzjach biegaczy znajdziesz tutaj .

Zobacz wideo

Złamanie zmęczeniowe - objawy

Osoby dotknięte tego rodzaju uszkodzeniem zazwyczaj bardzo długo nie zdają sobie sprawy z problemów. Dzieje się tak ponieważ zmiana rozwija się bardzo powoli i nim da o sobie znać, może minąć nawet kilka tygodni. Pacjenci orientują się, że coś jest nie tak dopiero w momencie gdy pojawi się ból, obrzęk i nadmierna tkliwość w miejscu uszkodzenia.

Złamanie zmęczeniowe - diagnoza

Wszelkie zmiany i ich charakter w obrębie układu kostnego rozpoznaje się w oparciu o badanie RTG . Niestety, w przypadku złamania zmęczeniowego rzadko jest ono miarodajne. U bardzo dużej grupy pacjentów na zdjęciu nie widać zmiany, zazwyczaj widoczne są dopiero znacznie większe uszkodzenia. Wczesną postać złamania zmęczeniowego można potwierdzić wykonując scyntygrafię kości.

Złamanie zmęczeniowe - leczenie

Schorzenie bardzo rzadko występuje z przemieszczeniem, dlatego najskuteczniejszą metodą leczenia jest odpoczynek i tymczasowa rezygnacja z wszelkiej aktywności fizycznej . Jeśli istnieje taka konieczność podaje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Czytaj także:

Złamanie Collesa

Stłuczenie kolana

Łąkotka

Złamanie kości udowej

Zwężenie szpary stawowej kolana

Więcej o: