Stłuczenie kolana

Stłuczenie kolana to najczęściej konsekwencja nieszczęśliwego upadku lub wypadku drogowego. Mimo że uraz nie wymaga specjalistycznego leczenia, konieczna jest wizyta u lekarza.
Dołącz do nas na Facebooku!

Stłuczenie to nic innego jak uszkodzenie tkanek oraz stawów okołotkankowych. W niektórych przypadkach dochodzi do uszkodzenia mięśni i połączonych z nimi drobnych naczyń krwionośnych, które pękając wywołują podskórne wylewy.

Objawy

Najbardziej charakterystycznym objawem stłuczenia jest silny ból

i drętwienie kolana. Niemal od razu kolano zaczyna puchnąć, a sącząca się z uszkodzonych naczyń krwionośnych krew naciska na żyły prowadzi do powstania miejscowego obrzęku. Z czasem nasilający się ból całkowicie uniemożliwia poruszanie kończyną oraz chodzenie.

W bardzo rzadkich przypadkach chory tuż po wypadku nie odczuwa żadnych dolegliwości. Silny ból oraz obrzęk pojawiają się dopiero po kilkunastu godzinach.

Przy diagnozowaniu schorzenia konieczne jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. Na jego podstawie można rozpoznać rodzaj uszkodzenia oraz ocenić, czy na skutek urazu nie ucierpiał staw kolanowy .

Leczenie

Pierwszym etapem leczenia stłuczonego kolana jest unieruchomienie kończyny, najlepiej na kilka dni. Dzięki temu udaje się złagodzić dolegliwości bólowe. Przyspieszy to zejście opuchlizny oraz obrzęku, a także ułatwi wchłanianie powstałego pod skórą krwiaka. Dopełnienie leczenia stanowią preparaty przeciwbólowe, przeciwobrzękowe, przeciwzapalne, przede wszystkim te aplikowane bezpośrednio na uszkodzoną kończynę. Jeśli zastosowane leczenie nie przynosi efektów konieczna jest ponowna wizyta u ortopedy i powtórzenie badań, w tym USG kolana. Zlekceważenie nasilających się objawów może nie tylko skutkować nieustannym bólem w obrębie kolana, ale poważnie uszkodzić staw kolanowy. W najgorszym przypadku postępujące zmiany chorobowe uniemożliwią chodzenie i trwale uszkadzają staw.

Chcesz się dowiedzieć więcej, coś Cię niepokoi, zapytaj lekarza

Czytaj także:

Złamanie kości śródstopia

Stłuczenie

Koślawość kolan

Dyskopatia

Owocna terapia bólu stawów

Więcej o:
Komentarze (8)
Stłuczenie kolana
Zaloguj się
 • karczewk

  Oceniono 4 razy 4

  japrd jeden wielki festiwal spamu reklamowego w komentarzach. Miejcie godność!

 • diabelskipomiot

  Oceniono 1 raz 1

  Na pierwszą pomoc, o ile nie ma otwartej rany, posmarować od razu dip rilifem - oprócz normalnego środka przeciwbólowego masz mentol, który chłodzi miejsce urazu. Środek przeciwbólowy też działa bezpośrednio na nie.

 • niebieskakreda

  0

  Mój brat długo narzekał na kolana w końcu mama zapisała go do ortopedy, ale zanim tam poszła to zadzwonili na 698115115 i umówiła się na zdjęcie rentgenowskie właśnie kolan. To jest na Piwnej 22. No bo koleżanka jej powiedziała, że kiedyś też tak miała i zapłaciła za wizytę, a lekarz i tak nic nie zrobił tylko wysłał na zdjęcie i znów czekanie itd.

 • Ania Mirska

  Oceniono 1 raz -1

  Na stłuczenie kolana najlepszy jest Dip Rilif. Świetnie chłodzi i radzi sobie z bólem. Bardzo szybko się wchłania, zatem nie trzeba czekać. Zawsze mam go ze soba na wypadach za miasto. Jest bardzo tani, a przy tym skuteczny!

 • piecz.onka

  Oceniono 3 razy -1

  Mój ortopeda zalecił mi usztywnienie za pomocą HM Splint. Noga strasznie mi puchła, ale na szczęście ten opatrunek rozprężał się razem z nią, więc wszystko było ok.

 • 2zuz

  Oceniono 2 razy -2

  Takich problemów nie wolno lekceważyć. Szybka wizyta u ortopedy, najlepiej dobrego ortopedy jest bardzo ważna. Ja miałam szczęście i trafiłam na świetnego lekarza w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie.

 • malamikaa

  Oceniono 3 razy -3

  Ja bym poszłą na Piwną 22 w Krakowie zrobić rentgen i zobaczyć czy wszystko jest na swoim miejscu. Mają tam nowy sprzęt i małe dawki, więc jest to bardzo bezpieczne. Wsystraczy zadzwonic na 698115115 i umówić się, ale z ulicy też ludzi tam przychodzą i nie odsyłają ich. A dopiero później można sobie stosować jakieś leczenie tak myślę.

 • Lilla My

  Oceniono 9 razy -7

  Z kolanem nie ma żartów. Nawet przy czymś z pozoru niegroźnym idę na konsultację do ArtroCenter w Poznaniu, bo wiem, że tam na pewno moimi kolanami zajmą się specjaliści. :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX