Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Laparoskopia jest badaniem diagnostycznym schorzeń zlokalizowanych w jamie otrzewnowej. Umożliwia pobranie materiału do biopsji oraz wykonanie szeregu innych zabiegów. Najczęściej przy użyciu laparoskopu wykonuje się cholecystektomię (usunięcie pęcherzyka żółciowego), fundoplikację Nissena ("przytwierdzenie" uwolnionego dna żołądka wokół dolnej części przełyku), appendektomię (usunięcie wyrostka robaczkowego). Narzędzie bywa wykorzystywane również przy operacji przepukliny oraz torbieli jajników. Laparoskopia bardzo często pozwala wyjaśnić przyczynę niektórych stanów podgorączkowych oraz gorączki (np. przy gruźlicy czy chłoniakach).
Laparoskop zbudowany jest z kilku elementów. Trokary, narzędzia pozwalającego wprowadzić instrumenty do organizmu, insuflatora, czyli instrumentu wytwarzającego i utrzymującego odmę otrzewnej. Do prawidłowego funkcjonowania urządzenia niezbędne są diatermia oraz tor wizyjny. W skład tego ostatniego wchodzi procesor wideo, źródło światła, monitor, głowica, czasem zwana kamerą, oraz światłowód. W niektórych przypadkach głowica i światłowód zastępowane są wideolaparoskopem.
Przed rozpoczęciem zabiegu wykonuje się małe cięcie w okolicach pępka przez, które wprowadza się urządzenie. Następnie z pomocą insuflatora wytwarza się odpowiednią ilość gazów co pozwala "rozsunąć" organy. Powstała w ten sposób przestrzeń, umożliwia wykonanie zabiegu. Obraz rejestrowany przez laparoskop przesyłany jest do połączonej z instrumentem ekranu.
Laparoskopia to przede wszystkim bardzo skuteczna i mało inwazyjna metoda. Pozwala niemal całkowicie uniknąć powikłań oraz skrócić czas rekonwalescencji pacjenta do minimum. Dlatego stosowana jest przy operacjach guzów jelita grubego i odbytnicy, torbieli wątroby , przepukliny brzusznej, wyrostka robaczkowego, torbieli jajnika, nerek, gruczołu krokowego, żołądka, trzustki , guzów wątroby.
Mimo że zabiegi wykonywane przy użyciu laparoskopu są bezpieczne i powszechnie stosowane, nie zawsze można je wykonać. Metoda ta odradzana jest osobą starszym, z nadmierną otyłością, nadciśnieniem, niewydolnością krążeniowo-oddechową, po zawale serca, z chorobą wieńcową, arytmią oraz zapaleniem otrzewnej. Laparoskopia nie jest również stosowana u kobiet w ciąży (po wyżej 12 tygodnia) i pacjentów z licznymi zrostami oraz gdy guz jest zbyt duży.
Chcesz się dowiedzieć więcej, coś Cię niepokoi, zapytaj lekarza
Jak się przygotować do gastroskopii?