Manometria odbytu i odbytnicy

Manometria odbytu i odbytnicy nazywana też manometrią anorektalną to rodzaj badania diagnostycznego, bardzo często wykorzystywanego w gastrologii. Na jego podstawie ocenia się wysokość ciśnienia w końcowym odcinku układu pokarmowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Gastroskopia, najczęściej wykonywane badanie gastrologiczne, pozwala ocenić funkcjonowanie nie tylko górnego, ale i dolnego odcinka układu pokarmowego. U pacjentów z podejrzeniem wystąpienia wszelkich patologii w obrębie odbytu wykonuje się manometrię odbytu i odbytnicy.

Co to jest manometria odbytu i odbytnicy?

Manometria anorektalna to badanie pozwalające dokonać pomiaru ciśnienia na wysokości odbytnicy, zwieracza wewnętrznego oraz zewnętrznego odbytnicy. W czasie defekacji, czyli wydalania kału, w tym przypadku w czasie wydalania cewnika aparat zapisuje wysokość ciśnienia w końcowym odcinku układu pokarmowego .

Jak wygląda badanie?

Aparat służący do wykonania badania składa się z trzech elementów - cewnika zakończonego balonem, urządzenia do rejestracji i przetwarzania danych oraz komputera z odpowiednim oprogramowaniem do zapisu i analizy wyników. Zanim lekarz rozpocznie badanie, na dwie godziny przed manometrią wykonuje się lewatywę. W czasie badania pacjent powinien leżeć na lewym boku ze zgiętymi i podkurczonymi kolanami. Następnie na głębokość 10-25 cm wprowadzany jest cewnik. Już po kilku minutach aparat rejestruje funkcjonowanie odbytnicy. Badanie jest bezbolesne i trwa ok. 30 minut.

Kiedy jest wykonywane?

Manometria odbytnicy to podstawowe badanie diagnostyczne u pacjentów z podejrzeniem zmian chorobowych w obrębie odbytu. Wskazaniem do wykonania badania są:

- zaparcia (diagnostyka przyczyn i oceny aparatu zwieraczowego)

- nietrzymanie stolca (diagnostyka przyczyn i oceny aparatu zwieraczowego)

- wypadanie odbytnicy ,

- podejrzenie choroby Hirschsprunga u dzieci i młodzieży,

- zabiegi na jelicie grubym przed odtworzeniem ciągłości przewodu pokarmowego,

- planowane rekonstrukcje i zabiegami okolicy odbytu,

- choroba Crohna z przetokami okołoodbytniczymi

Chcesz się dowiedzieć więcej, coś Cię niepokoi, zapytaj lekarza

Zobacz wideo

Czytaj także:

Anoskopia

Nowotwór jelita grubego

Guzki krwawnicze odbytu (hemoroidy)

Szczelina odbytu

Polipy przewodu pokarmowego

Przewlekły ból odbytu (Zespół dźwigaczy odbytu)

Więcej o: