Gastroskopia, najczęściej wykonywane badanie gastrologiczne, pozwala ocenić funkcjonowanie nie tylko górnego, ale i dolnego odcinka układu pokarmowego. U pacjentów z podejrzeniem wystąpienia wszelkich patologii w obrębie odbytu wykonuje się manometrię odbytu i odbytnicy.
Manometria anorektalna to badanie pozwalające dokonać pomiaru ciśnienia na wysokości odbytnicy, zwieracza wewnętrznego oraz zewnętrznego odbytnicy. W czasie defekacji, czyli wydalania kału, w tym przypadku w czasie wydalania cewnika aparat zapisuje wysokość ciśnienia w końcowym odcinku układu pokarmowego .
Aparat służący do wykonania badania składa się z trzech elementów - cewnika zakończonego balonem, urządzenia do rejestracji i przetwarzania danych oraz komputera z odpowiednim oprogramowaniem do zapisu i analizy wyników. Zanim lekarz rozpocznie badanie, na dwie godziny przed manometrią wykonuje się lewatywę. W czasie badania pacjent powinien leżeć na lewym boku ze zgiętymi i podkurczonymi kolanami. Następnie na głębokość 10-25 cm wprowadzany jest cewnik. Już po kilku minutach aparat rejestruje funkcjonowanie odbytnicy. Badanie jest bezbolesne i trwa ok. 30 minut.
Manometria odbytnicy to podstawowe badanie diagnostyczne u pacjentów z podejrzeniem zmian chorobowych w obrębie odbytu. Wskazaniem do wykonania badania są:
- zaparcia (diagnostyka przyczyn i oceny aparatu zwieraczowego)
- nietrzymanie stolca (diagnostyka przyczyn i oceny aparatu zwieraczowego)
- podejrzenie choroby Hirschsprunga u dzieci i młodzieży,
- zabiegi na jelicie grubym przed odtworzeniem ciągłości przewodu pokarmowego,
- planowane rekonstrukcje i zabiegami okolicy odbytu,
- choroba Crohna z przetokami okołoodbytniczymi
Chcesz się dowiedzieć więcej, coś Cię niepokoi, zapytaj lekarza