Rektoskopia - badanie endoskopowe, które pozwala ocenić stan odbytnicy

Grupa badań endoskopowych, nazywanych też wziernikowymi ma na celu ocenę funkcjonowania układu pokarmowego. Zaliczana do nich rektoskopia to badanie dolnego odcinka układu, czyli odbytnicy. Najczęściej wykonywane jest u pacjentów ze zmianami chorobowymi w obrębie odbytu oraz przy każdym jego krwawieniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Do badania wykorzystywany jest tzw. sztywny wziernik. Po jego wprowadzeniu możliwe jest dokładne obejrzenie ściany jelita, hemoroidów oraz kanału odbytu. Aby ułatwić wprowadzenie wziernika z pomocą specjalnej pompki wchodzącej w skład aparatu, "wpuszcza się" odrobinę powietrza. Pod jego wpływem ściany jelita rozszerzają i znacznie ułatwiają umieszczenie instrumentu.

Kiedy jest wykonywana?

Wziernikowanie odbytnicy powinno być wykonywane, aby ustalić przyczyny każdego, nawet najmniejszego krwawienia z odbytu. Wykonuje się je również u pacjentów skarżących się na ból w okolicy odbytu , z zaburzeniami wypróżniania, zmiany kształtu lub bezwiedne wydalanie stolca. Rektoskopia pozwala pobrać materiał histopatologiczny z guzków zlokalizowanych w obrębie odbytu. Badanie wykonywane jest także u pacjentów z podejrzeniem endometriozy umiejscowionej w okolicach odbytu.

Badanie nie może być wykonane u osób z ostrym zapaleniem okrężnicy, ostrym zapaleniem otrzewnej, podejrzeniem perforacji jelita oraz z podejrzeniem zapalenia uchyłku jelita.

Jak wygląda badanie?

Rektoskopia pozwala dokładanie obejrzeć od 15 do 20 centymetrów ściany jelita grubego. Przed rozpoczęciem badania wziernik pokrywany jest specjalną maścią znieczulającą. Zdarza się ułatwiające wprowadzenie aparatu "wpuszczone" powietrze wywołuje uczucie towarzyszące oddawaniu stolca oraz ból w dolnej części brzucha (czasem towarzyszy mu obkurczenie jelita, a to uniemożliwia wykonanie badania). Jednak zanim zostanie ona wykonana lekarz bada pacjenta per rectum . W czasie wziernikowania chory musi być w pozycji kolankowo - łokciowej. Samo badanie w zależności od wskazań i powodu jego wykonania trwa od 3 do 10 minut. U części pacjentów, przez kilka dnia od wykonania rektoskopii pojawiają przejściowe krwawienia. Najczęściej łączy się to z wycięciem fragmentu tkanki do badania histopatologicznego.

Jak się przygotować do rektoskopii?

Pacjent któremu zlecono rektoskopię musi się do niej odpowiednio przygotować. Chory na dwa dni przed badaniem powinien zwiększyć do ok. 3 litrów przyjmowane płyny. Dzień przed rektoskopią powinien dwukrotnie wykonać lewatywę, jest ona wykonywana również w dniu wyznaczonym na wziernikowanie. Jeśli badanie zaplanowano na godziny przedpołudniowe, lewatywę należy wykonać rano, jeśli rektoskopię wyznaczono na popołudnie, lewatywę robi się na 2-3 godz. przed badaniem.

Chcesz się dowiedzieć więcej, coś Cię niepokoi, zapytaj lekarza

Zobacz wideo

Czytaj także:

Badania jelit

9 sposobów na wrzody żołądka

Guzki krwawnicze odbytu (hemoroidy)

Dieta bogatoresztkowa

Manometria odbytu i odbytnicy

Więcej o: