Wazelina - niezastąpiona przyjaciółka każdej kobiety

Mimo że uchodziła za jeden z popularniejszych kosmetyków, to na pewien czas straciła popularność i zeszła do lamusa. Na szczęście moda na ten naturalny i bardzo skuteczny środek pielęgnacyjny powoli wraca. Dlaczego warto sięgnąć po wazelinę, nie tylko zimą.
Shutterstock Shutterstock Shutterstock

Wazelina, czyli co?

Wazelina to "efekt" uboczny destylacji ropy naftowej. W zależności od stopnia jej oczyszczenia, czyli koloru substancji dzieli się ją na cztery rodzaje - techniczną, żółtą, białą i kosmetyczną. Pierwsza z nich jest nieoczyszczona i ma brązową barwę. Wykorzystywana jest przede wszystkim w przemyśle, pełni funkcję smaru i zapobiega powstawaniu tarć. Żółta i biała (czyli oczyszczona żółta) doskonale sprawdzają się w produkcji różnego typu maści czy kremów. Z białej wazeliny wytwarza się tę kosmetyczną i dodatkowo wzbogaca o specjalne barwniki oraz substancje zapachowe.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Na chłodniejsze dni i mrozy Na chłodniejsze dni i mrozy Shutterstock

Na mróz

Wazelina potrafi zatrzymać wodę i zapobiega jej nadmiernemu "uciekaniu" ze skóry. Taka kuracja doskonale sprawdza się w bardzo mroźne dni (tj. gdy temperatura spada poniżej -10 stopni C) i gdy okoliczności wymagają spędzania dużo czasu na zewnątrz. Aby osiągnąć najlepszy efekt należy ją nałożyć na skórę na minimum 30 minut przed wyjściem. Zapewni to odpowiednie wchłonięcie i zabezpieczenie skóry przez mrozem.

Wazeliną warto smarować także usta i dłonie. Zawarte w niej substancje pozostawiają na skórze niewidoczną warstwę, która chroni przed wysuszeniem oraz powstaniem suchego, łuszczącego się naskórka.

Czytaj także:

Bardzo wrażliwa cera i chłody: jak sobie radzić?

Dla nawilżenia Dla nawilżenia Shutterstock

Nawilżanie

Masz bardzo suche pięty i skórę na łokciach? Pomoże ci właśnie wazelina! Niecodzienne zdolności nawilżające bardzo szybko przyniosą ulgę często popękanej skórze. Efekt widoczny jest niemal od razu. Wystarczy posmarować stopy (czasem zaleca się osłonięcie ich skarpetkami) i łokcie by już następnego dnia zobaczyć wyraźną różnicę.
Jeśli masz suchą skórę głowy i rozdwajające końcówki włosów również pomocna może okazać się wazelina. Wcieranie preparatu w skórę zapewni jej bardzo głębokie i intensywne nawilżanie. Należy jednak pamiętać, by nie przesadzić z jej ilością, ponieważ wazelina nie rozpuszcza się w wodzie a usunięcie jej nadmiaru może być bardzo kłopotliwe.

Czytaj także:

Totalne nawilżenie - zatrzymaj wodę w skórze!

Dieta dla skóry

Dla mocnych i zdrowych paznokci Dla mocnych i zdrowych paznokci Shutterstock

Wzmacnianie

Regularne stosowanie wazeliny pozwoli pozbyć się zadartej czy suchej skóry wokół płytki paznokcia. Zwłaszcza jeśli masz tendencję do obgryzania paznokci czy tworzenia się drobnych "zadrapań" w obrębie paznokcia. Co ciekawe, odrobina wazeliny na złączeniu skóry z paznokciem ułatwia ich malowanie. Nawet jeśli niewłaściwie poprowadzisz pędzelek dzięki cienkiej warstwie wazeliny znacznie łatwiej usuniesz nadmiar lakieru.

Czytaj także:

Obgryzanie paznokci zaburzeniem psychicznym?

Kolor paznokcia - co oznacza?

Dla trwalszego makijażu Dla trwalszego makijażu Shutterstock

Dla makijażu

Nałożona odpowiednio wcześnie warstwa wazeliny (ok. 20 minut) przed rozpoczęciem robienia makijażu pozwoli zatrzymać go dłużej na skórze. Jednocześnie jeśli używasz wodoodpornych kosmetyków i szukasz delikatnego, a skutecznego środka na usunięcie makijażu z powodzeniem możesz sięgnąć po wazelinę. Pomoże ci nie tylko oczyścić, ale nawilżyć i odżywić skórę twarzy, zwłaszcza jeśli skóra jest sucha, wrażliwa lub łatwo ją podrażnić.

Czytaj także:

Makijaż permanentny

Domowy peeling Domowy peeling Fot. Shutterstock

Peeling

Potrzebujesz dogłębnego oczyszczenia i nawilżenia skóry? Z użyciem wazeliny, soli morskiej lub cukru możesz przygotować domowy peeling. Wystarczy pozostawić go na twarzy tylko na kilka minut by odżywić skórę i nadać jej gładkości.
Mimo że wazelina to dokonały kosmetyk nie nadaje się do każdego typu skóry. Jest bardzo tłusta i nie powinny jej stosować osoby ze skórą tłustą lub ze skłonnością do trądziku, ponieważ dodatkowo zatyka pory skóry pogłębiając problem. Najlepiej sprawdzi się u osób ze skórą normalną, suchą, wrażliwą oraz skłonną do podrażnień.

Czytaj także:

Domowe spa: zdrowsza i piękniejsza naturalnie

Czas na peeling! Który rodzaj wybrać? Kiedy zabieg jest niekorzystny dla skóry?

Więcej o: