macica
-
Niespotykanie spokojny dyżur, czyli 24 godziny na SOR-ze ginekologicznym
"Lekarze na dyżurach to tylko plotkują, kawkują i kombinują, jak się zdrzemnąć". "Lubią dyżury, bo są dobrze płatne". "Dostają potem dzień wolnego, to mają czas na przychodnie prywatne". Takie opinie słyszałam wielokrotnie. Jak jest naprawdę?...
-
Torbiel Nabotha
Torbiel Nabotha pojawia się na błonie śluzowej macicy szczególnie u kobiet, które leczyły się na nadżerkę. Zmiana po raz pierwszy została opisana przez francuskiego chirurga w XVII wieku.
-
Hipotonia macicy
Zaburzenie kurczliwości mięśni może dotknąć niemal każdy narząd. Zdarza się, że w czasie porodu dochodzi do tzw. hipotonii macicy, nazywana też atonią lub niedowładem macicy. To niebezpieczne schorzenie może poważnie zakłócić naturalny przebieg...
-
Progesteron, hormon życia
Luteina (progesteron) to jeden z najważniejszych hormonów płciowych wydzielany przez tzw. gromady (jajniki oraz jądra). Bez niego zapłodnienie, ani utrzymanie ciąży nie byłoby możliwe. Zaliczany jest do hormonów sterydowych.
-
Persuflacja (pertubacja, przedmuchiwanie jajowodów)
Persuflacja jest badaniem ginekologicznym mającym na celu ocenę drożności jajowodów poprzez wprowadzenie gazu do jamy macicy i poprzez jajowody do jamy otrzewnej.
-
Gdy kobieta nie może zostać mamą
Jeśli sądzisz, że uciążliwe badania oceniające płodność ciągną się przez wiele miesięcy, zazwyczaj nie udaje się znaleźć przyczyny problemów i jedyne, co w końcu może zaproponować lekarz, to in vitro, jesteś w błędzie.
-
Amnioskopia
Obserwacja płynu owodniowego poprzez wprowadzenie endoskopu do kanału szyjki macicy, pozwalająca ocenić kolor i przezroczystość płynu owodniowego, którego zmiany mogą być zwiastunem niedotlenienia płodu.
-
Ciąża pozamaciczna. Przyczyny, Sygnały, Pomoc
Jeżeli zapłodniona komórka jajowa umiejscowi się poza jamą macicy, nie ma szans na prawidłowy przebieg ciąży. W dodatku zagraża to zdrowiu, a nawet życiu kobiety.
-
Rak szyjki macicy
Za zmiany nowotworowe w obrębie szyjki macicy najczęściej odpowiedzialny jest wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Choroba w pierwsze fazie rozwoju nie daje żadnych objawów i większość kobiet trafia do lekarza w zaawansowanym stadium raka. A późne...
-
Zapalenie macicy
Zapalenie macicy, to jedna z najczęściej występujących kobiecych dolegliwości. W większości przypadków zapalenie wywołuje wirus lub bakteria, która przez pochwę przedostaje się do narządów rodnych i atakuje szyjkę macicy.
-
Dieta cukrzycowa - jadłospis, przepisy. Czy można jeść ser żółty lub pleśniowy?
-
Post przerywany - w czym pomoże ten rodzaj diety? Szybki spadek z wagi to kropla w morzu
-
Problem suchości oka - czynniki i przyczyny. PODCAST [Materiał promocyjny]MATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Witamina B12 - na co pomaga? Możesz się zdziwić. Będziesz przenosić góry
-
Co pić przed snem, gdy walczymy o smukłą sylwetkę?
- Czy przed badaniem krwi można pić kawę? Zobacz, jakie badania zrobisz na NFZ
- Prawidłowe mycie zębów to nie lada sztuka. Dentysta wymienia najczęstsze błędy
- Śmiercionośny grzyb atakuje. Żaden lek go nie zwalczy
- Czego nie lubią kleszcze? Co przyciąga kleszcze do człowieka?
- Jak wyglądał szpital w PRL-u? Pacjentka: Czułam się trochę jak świnka morska