Persuflacja (pertubacja, przedmuchiwanie jajowodów)

Persuflacja jest badaniem ginekologicznym mającym na celu ocenę drożności jajowodów poprzez wprowadzenie gazu do jamy macicy i poprzez jajowody do jamy otrzewnej.

Niekiedy, przy małych zrostach, ciśnienie gazu może przywrócić drożność mechaniczną jajowodów.

Przebieg badania

Badanie przeprowadzane jest w gabinecie ginekologicznym. Może być, ale nie musi, potrzebne znieczulenie ogólne. Pacjentka kładzie się na fotelu ginekologicznym. Lekarz zakłada wzierniki dopochwowe i wprowadza specjalnym narzędziem do dopochwowej części szyjki macicy końcówkę aparatu do wdmuchiwania gazu.

Do jamy macicy wprowadza się zazwyczaj dwutlenek węgla. Drożność jajowodów potwierdza charakterystyczny szum słyszany w słuchawkach przez lekarza. Dodatkowym wskaźnikiem jest zapis zmian ciśnienia gazu w drogach rodnych przez kimograf. Zapis ten pozwala wskazać na problemy z drożnością jajowodów lub ich brak.

Badanie trwa ok. 20 min.

Przygotowanie do badania

Badanie można przeprowadzić do 10. dnia cyklu miesiączkowego, ale nie w czasie krwawienia miesiączkowego. Na 20 min. przed badaniem pacjentce podaje się w czopku doodbytniczy środek rozkurczowy, który osłabia kurczliwości macicy i ewentualnie uniemożliwia skurcze rogów macicy.

Przed badaniem pacjentka musi mieć wyniki zleconych badań ginekologicznych oraz rozmaz mikrobiologiczny z pochwy.

Wynik

Pacjentka otrzymuje wynik badania w postaci opisu. Może być załączony wykres kimograficzny zmian ciśnienia gazu.

Zobacz wideo
Więcej o: