erytrocyty
-
Hematuria (Krwiomocz)
Hematuria, nazywana także krwiomoczem to jedno z częstszych powikłań po zakażeniu dróg moczowych, chorobie nerek, czasem pojawia się samoistnie. Schorzenie równie często diagnozowane jest u kobiet, jak i mężczyzn, a medycyna wyróżnia dwa rodzaje...
-
Choroba Vaqueza
Erytrocyty, czyli czerwone krwinki odpowiadają przede wszystkim za prawidłowe natlenienie organizmu oraz oczyszczenie go z nadmiaru dwutlenku węgla. Choć są nam niezbędne do życia ich nadmiar może być niebezpieczny. Jednym ze schorzeń...
-
Anemia
Spadek masy krwinek czerwonych z powodu zmniejszenia ich liczby (najczęstszy przypadek) lub rozmiarów (mikrocyty). Rozmiary krwinek czerwonych mogą także wzrastać jak w przypadku niedokrwistości makrocytowej. Ze względu na zawartość hemoglobiny w...
-
Grupa krwi - trzeba ją znać
To jedna z cech, jakie dostajemy w spadku po przodkach. Grupę krwi oznacza się głównie po to, by gdy konieczna będzie transfuzja, móc dobrać dawcę. Ale to nie jedyny cel.
-
Badania krwi
To podstawowe badanie najczęściej zlecane przez lekarzy. Wyniki pomagają poznać ogólny stan zdrowia pacjenta i w razie potrzeby zaplanować leczenie.
-
Analiza moczu
Wykonuje się ją, gdy chcemy poznać stan nerek, pęcherza i dróg moczowych. Dzięki analizie moczu można też sprawdzić, czy nie doszło do zaburzeń przemiany materii.
-
Analiza krwi
Określając ilość rozmaitych substancji, jakie niesie ze sobą krew, można sprawdzić, czy w organizmie prawidłowo przebiegają procesy przemiany materii.
-
Enzymy wątrobowe
Wątroba pełni w organizmie bardzo ważną rolę. Wzrost aktywności i stężenia wytwarzanych przez nią enzymów to najczęściej sygnał ostrzegawczy. Zlekceważenia tych zaburzeń może okazać się bardzo niebezpieczne.