Martyna Żurawska

  • Hipochondria to nie tylko problem osób dojrzałych. Sprawdź jak się objawia i jak sobie z nią radzić

    Hipochondria to nie tylko problem osób dojrzałych. Sprawdź jak się objawia i jak sobie z nią radzić

    Hipochondria kojarzy się najczęściej z osobami starszymi i samotnymi - takimi, które odwiedzają regularnie lekarzy najrozmaitszych specjalności, aby potwierdzić u siebie występowanie wyimaginowanych chorób. W rzeczywistości problem jest znacznie szerszy. Hipochondrykiem można być niezależnie od wieku, płci czy poziomu wykształcenia. Zaburzenie to potrafi wpływać bardzo negatywnie na jakość życia i relacji z innymi.

  • Kawa zbożowa, czyli napój dla całej rodziny. Dlaczego warto mieć ją w swojej diecie?

    Kawa zbożowa, czyli napój dla całej rodziny. Dlaczego warto mieć ją w swojej diecie?

    Kawa zbożowa jest napojem powszechnie znanym, a zarazem trochę niedocenianym. Na co dzień pozostaje w cieniu "zwykłej" kawy naturalnej, cieszącej się dużo większą popularnością i estymą. Tymczasem zbożówka również ma nam wiele do zaproponowania - i to zarówno ze zdrowotnego, jak i smakowego punktu widzenia. Dlaczego zatem warto po nią sięgać?

  • Homofob: kim jest? Skąd bierze się lęk przed odmiennością?

    Homofob: kim jest? Skąd bierze się lęk przed odmiennością?

    Homofob to pojęcie często przywoływane w mediach, w aulach uniwersyteckich czy nawet w prywatnych rozmowach. Powody używania tego słowa bywają jednak rozmaite: czasami chodzi o walkę z dyskryminacją, innym razem o ośmieszenie języka równościowych aktywistów. Czym zatem w zasadzie jest homofobia i dlaczego jej istnienie wzbudza aż takie kontrowersje?

  • Stupor: osłupienie, które może być objawem poważnej choroby. Jak je rozpoznać?

    Stupor: osłupienie, które może być objawem poważnej choroby. Jak je rozpoznać?

    Stupor jest relatywnie niezbyt często spotykanym zaburzeniem zdrowotnym. Kiedy jednak wystąpi u kogoś z naszych bliskich, mamy prawo zareagować silnym niepokojem - objawy osłupienia mogą bowiem przybrać dość spektakularny (i dramatyczny) charakter. Czym zatem właściwie jest stupor, w jakich sytuacjach się pojawia i jak go skutecznie leczyć?

  • Dysortografia. Zaburzenie, które dotyka coraz większej ilości uczniów. Jak sobie z nim radzić?

    Dysortografia. Zaburzenie, które dotyka coraz większej ilości uczniów. Jak sobie z nim radzić?

    Dysortografia jest zaburzeniem stwierdzanym wśród polskich uczniów coraz częściej. Wynika to nie tylko z udoskonalenia narzędzi diagnostycznych oraz ich szerokiej dostępności, ale także ze wzrostu zainteresowania tym zagadnieniem wśród rodziców i nauczycieli. Czym zatem właściwie jest dysortografia? Jak ją rozpoznawać? I - pytanie najważniejsze - czy da się ją całkowicie wyleczyć?

  • Hipomania - przeciwieństwo depresji. Podwyższony nastrój także może być niebezpieczny
  • Depersonalizacja, czyli zaburzenia w postrzeganiu samego siebie. Kogo dotyczy?

    Depersonalizacja, czyli zaburzenia w postrzeganiu samego siebie. Kogo dotyczy?

    Depersonalizacja nie jest pojęciem zanadto obecnym w powszechnej świadomości. Tymczasem, zdaniem specjalistów, okresowo doświadcza jej nawet 20% społeczeństwa - dwukrotnie częściej kobiety niż mężczyźni. Na czym zatem ta dolegliwość polega i w jaki sposób można się jej pozbyć? Czy okazuje się groźna dla ludzi jej doświadczających?

  • Spektrum autyzmu. Jak rozpoznać pierwsze sygnały?

    Spektrum autyzmu. Jak rozpoznać pierwsze sygnały?

    Spektrum autyzmu jest pojęciem stosunkowo nowym, gdyż powstało w I połowie lat 90. XX wieku. Sam autyzm opisano jednak już kilkadziesiąt lat wcześniej. Nie oznacza to bynajmniej, że zaburzenie to odsłoniło przed nami wszystkie swoje tajemnice: w rzeczywistości wciąż nie znamy ani jego przyczyn, ani wszelkich metod leczenia. Dzięki odpowiedniej diagnozie i terapii życie osób autystycznych ulega jednak znaczącej poprawie.

  • Bullying. Czym jest zjawisko, które przeciętnie dotyka co piątego ucznia?

    Bullying. Czym jest zjawisko, które przeciętnie dotyka co piątego ucznia?

    Bullying to zjawisko niezwykle rozpowszechnione - według szacunków amerykańskich naukowców, może dotykać nawet jednego na pięciu uczniów. Ponieważ proceder ten pociąga za sobą wiele przykrych konsekwencji, warto dołożyć starań, aby jego przejawy były eliminowane tak szybko, jak tylko się pojawią. Po czym je jednak skutecznie rozpoznać?

  • Poligamia. W których krajach wielożeństwo jest dopuszczane przez prawo?

    Poligamia. W których krajach wielożeństwo jest dopuszczane przez prawo?

    Poligamia wydaje się wielu osobom zjawiskiem kuszącym i tajemniczym zarazem. Niektórzy kojarzą ją przede wszystkim z czasami starożytnymi, ale warto wiedzieć, że związki poligamiczne spotkamy również dzisiaj (i to w rozmaitych zakątkach świata). Na czym zatem poligamia polega, jakie są jej odmiany i gdzie można można w ten sposób funkcjonować nie łamiąc prawa?

  • Arteterapia, muzykoterapia, bajkoterapia: metody przydatne w pozbyciu się frustracji i nie tylko
  • FOMO, czyli kiedy smartfon staje się nieodłącznym towarzyszem. Czy jest się czego obawiać?
  • DDD syndrom. Jak wygląda rozpoznanie i leczenie?

    DDD syndrom. Jak wygląda rozpoznanie i leczenie?

    Dorosłe Dziecko z Rodziny Dysfunkcyjnej (DDD) - ten syndrom to coraz częstszy powód terapii w gabinetach specjalistycznych. Historie ludzi dotkniętych przypadłością są niezwykle różnorodne, zawsze posiadają jednak wspólny mianownik w postaci trudnego dzieciństwa. Na czym konkretnie polega syndrom DDD i czy można sobie z nim na dłuższą metę poradzić?

  • Deja vu, czyli kiedy wydaje ci się, że już to przeżyłeś. Co to właściwie znaczy?
  • Miłość platoniczna: definicja, znaczenie. Ile trwa takie uczucie?

    Miłość platoniczna: definicja, znaczenie. Ile trwa takie uczucie?

    Miłość platoniczna jest pojęciem kojarzonym głównie ze światem nastoletnich dziewcząt, zakochanych bez pamięci w znanym aktorze czy piosenkarzu. W rzeczywistości jednak pojęcie to okazuje się znacznie szersze, dotycząc rozmaitych aspektów ludzkiego życia. Warto zatem przyjrzeć mu się nieco bliżej i odkryć przynajmniej kilka jego odcieni.

  • Sulpiryd: lek stosowany w terapii zaburzeń psychicznych. Jak działa?

    Sulpiryd: lek stosowany w terapii zaburzeń psychicznych. Jak działa?

    Sulpiryd jest lekiem stosowanym głównie w psychiatrii. Należy do grupy neuroleptyków atypowych, wykazując skuteczność w terapii psychoz o różnym stopniu nasilenia. Sami pacjenci wypowiadają się na jego temat w rozmaitym tonie, co świadczy o tym, że reakcja na preparat stanowi kwestię indywidualną. Nie należy zatem przesadnie sugerować się opiniami wyczytanymi w sieci, zaś wszelkie wątpliwości najlepiej konsultować z lekarzem.