Certyfikat covidovy - jak długo jest ważny

Od 1 lutego Unijny Certyfikat COVID będzie ważny tylko 9 miesięcy od daty pełnego szczepienia lub przyjęcia dawki przypominającej bądź uzupełniającej - informuje Ministerstwo Zdrowia.

Więcej na temat ciężkiego COVID-19 przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl

Kto jest uprawniony do otrzymania Unijnego Certyfikatu Covidowego

Unijny Certyfikat Covidowy otrzymują osoby w pełni zaszczepione. W przypadku szczepionek dwudawkowych (Moderna, Pfizer, AstraZeneca) za osoby w pełni zaszczepione uważa się osoby, które są po drugiej dawce. Jeśli chodzi o preparat Johnson & Johnson certyfikat wydawany jest po jednym zastrzyku, który otrzymaliśmy w ramach szczepienia podstawowego. Od 1 lutego te certyfikaty będą ważne 270 dni od daty pełnego zaszczepienia.

Po pięciu miesiącach od szczepienia podstawowego można przyjąć dawkę przypominającą szczepionki, która oznacza, że certyfikat zostaje zaktualizowany i będzie ważny przez 270 dni od daty tego szczepienia.

Osobom o obniżonej odporności zaleca się dawkę uzupełniającą po 28 dniach od pełnego zaszczepienia. Także w tym przypadku Certyfikat Covidowy będzie ważny przez 270 od daty szczepienia uzupełniającego.

Gdzie znajdę mój Unijny Certyfikat Covidowy

Unijny Certyfikat Covidowy jest dostępny na Internetowym Koncie Pacjenta, w aplikacji mojeIKP oraz w aplikacji mObywatel. W punktach szczepień można też otrzymać wydrukowany już certyfikat. To ten sam certyfikat, który znajdziemy na swoim koncie w IKP lub w aplikacji.

Unijny Certyfikat Covidowy zawiera imię, nazwisko, datę urodzenia, nazwę przyjętej szczepionki, datę i liczbę dawek, a także nazwę placówki medycznej, w której się szczepiliśmy. Ponadto każdy certyfikat ma swój unikalny kod QR.

Certyfikatem można się posługiwać podczas podróży zagranicznych oraz w miejscach, gdzie to jest obecnie wymagane, na przykład w niektórych restauracjach lub na większych imprezach. Nie jest to jednak dokument zastępujący inne wymagane przy wyjazdach zagranicznych dokumenty. Ponadto wyjeżdżając do innych krajów warto najpierw sprawdzić, jakie zasady sanitarne tam obowiązują. Aktualne zasady podróżowania w obrębie Unii Europejskiej są do znalezienia pod adresem Re-open EU (reopen.europa.eu). Osoby z aktualnym Certyfikatem nie są też wliczane do limitu osób na imprezie, jeżeli takie obowiązują. 

Zobacz wideo Piecha o wprowadzeniu sprawdzania zaszczepienia: Tak, to jest trudna decyzja polityczna

Źródło: Ministerstwo Zdrowia

Więcej o: