Grupa badaczy z University Colorado Boulder (USA) przeanalizowała dane, uzyskane dzięki badaniom śliny na obecność koronawirusa, pobranej w lokalnej społeczności akademickiej. Wszystkie osoby, u których potwierdzono obecność wirusa w organizmie w czasie tego badania, przechodziły infekcję całkowicie bezobjawowo. Czyli albo infekcja przebiegła bezobjawowa, albo objawy jeszcze się nie rozwinęły. To czyni to badanie wyjątkowym, jak podkreślają autorzy. Mogli bowiem w stanie "czystym" przeanalizować, jak wygląda struktura takiej grupy, jeśli chodzi o transmisję wirusa w niewielkiej stosunkowo zamkniętej społeczności.
Przeanalizowano ponad 72 500 próbek śliny przy użyciu standardowego testu qRT-PCR. Wszystkie osoby w dniu, w którym pobierano od nich próbki, czuły się dobrze i nie miały żadnych niepokojących objawów. Badania rozpoczęto jesienią ubiegłego roku. Podczas analizy próbek śliny wykryto 1405 przypadków zakażenia SARS-CoV-2.
- Odkryliśmy, że rozkład miana wirusa SARS-CoV-2 na naszym kampusie, wśród osób bezobjawowych, jest nie do odróżnienia od tego, co wcześniej obserwowano u osób z objawami i hospitalizowanych - piszą naukowcy w artykule opublikowanym w czasopiśmie "Proceedings of the National Academy of Sciences" (PNAS), w który podsumowują swoje obserwacje.
- Około 50 procent osób, u których potwierdzono obecność wirusa, niezależnie od statusu objawowego, wydaje się być w fazie niezakaźnej infekcji - to drugi wniosek, do którego doszli naukowcy podczas tych badań.
Rozprzestrzenianie SARS-CoV-2 jest niezwykle trudno powstrzymać między innymi dlatego, że wirusa przenoszą zarówno osoby z objawami, jak i bezobjawowe. Przy czym w procesie transmisji patogena główną rolę odgrywają tzw. superoznosiciele, czyli pojedyncze osoby, które zakażają nieproporcjonalnie dużą liczbę ludzi. Są jakby rozsadnikami wirusa w swojej społeczności.
Tylko 2 procent zakażonych osób jest nosicielami 90 procent wirionów krążących w społeczności, służąc jako wirusowi "supernosiciele" i prawdopodobnie również jako superrozprzetrzeniacze
- donoszą naukowcy.
Źródło: PNAS