Lekarze apelują: Przestańcie kupować maski. Przede wszystkim myjcie ręce

Jerome M. Adams, odpowiedzialny za sprawy zdrowia publicznego w rządzie USA, zaapelował, aby przestać masowo wykupywać maski ochronne, które teraz są szczególnie potrzebne pracownikom służby zdrowia. Zwykłemu użytkownikowi maseczka nie jest potrzebna, daje bowiem znikomą ochronę. - Zostawmy maski przede wszystkim chorym, lekarzom i pielęgniarkom oraz osobom, które opiekują się pacjentami w domu. Myjmy ręce i unikajmy dotykania twarzy. To najlepsza profilaktyka - przypomina lekarz.

Jerome M. Adams (anestezjolog i wiceadmirał, naczelny lekarz w ministerstwie zdrowia rządu USA) zaapelował do Amerykanów, aby przestali masowo wykupywać maseczki ochronne. Dzisiejszy "New York Times" przytacza fragment tweeta dr. Adamsa.

Przestańcie kupować maski. Nie są skuteczne w zapobieganiu zakażeniom koronawirusem. Są natomiast niezbędne pracownikom służby zdrowia, aby mogli opiekować się chorymi. Jeśli zabraknie maseczek dla lekarzy i pielęgniarek, narazi to całe społeczeństwo na ogromne ryzyko.

Masowe wykupywanie maseczek, w tym szczególnie tych oznaczonych symbolem N95 (grubszych, lepiej przylegających do twarzy, z filtrem FFP2/FFP3), oznacza, że może ich zabraknąć na rynku, a także skłania dostawców do podnoszenia cen oraz do podrabiania produktów. - Najlepszym sposobem zapobiegania zakażeniu koronawirusem jest częste i dokładne mycie rąk, a nie zasłanianie twarzy. Zachowamy się także rozsądnie, jeżeli w razie złego samopoczucia pozostaniemy w domu - przypomina lekarz.

Jak czytamy w "New York Times", chirurdzy na całym świecie błagają ludzi, aby zaprzestali wykupywania masek, jeśli są zdrowi i nie opiekują się chorymi. Pracownicy służby zdrowia natomiast muszą mieć maski ochronne, ponieważ to oni mają bezpośredni kontakt z zakażonymi pacjentami. Powinni je także  wielokrotnie zmieniać.

Zobacz wideo Koronawirus coraz bliżej Polski.

WHO: maski powinni nosić osoby z objawami zakażenia, pracownicy służby zdrowia oraz osoby opiekujące się chorymi

Także WHO ostrzega przed sytuacją, w której braknie środków ochrony dla tych, którzy są na pierwszej linii frontu. Dyrektor wykonawczy WHO dr Michael J. Ryan przypomina, że maseczki na twarzy zapobiegają przede wszystkim przekazaniu choroby drugiej osobie. Wytyczne WHO zalecają, aby maski nosili przede wszystkim pracownicy służby zdrowia, chorzy oraz osoby, które mają objawy ze strony układu oddechowego. Zalecenie noszenia masek dotyczy również osób opiekujących się chorym w domu.   

Każdy z nas może się sam w prosty sposób chronić się przed zakażeniem poprzez mycie rąk oraz unikanie dotykania ust i nosa rękami - przypomina ekspert WHO. "Brak maski niekoniecznie oznacza większe ryzyko zakażenia" - przypomina dr Ryan. 

Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) zalecają służbie zdrowia używanie masek typu N95, które są grubsze, lepiej przylegają do ust i nosa oraz filtrują więcej drobnych cząstek niż zwykła maska chirurgiczna. Natomiast zdrowym ludziom nie jest ona niezbędna. W dodatku wcale nie jest taka skuteczna - twierdzą eksperci. Częściej zakażamy się, dotykając zakażonych powierzchni i przenosząc wirusa na rękach do ust i nosa niż poprzez wdychanie powietrza z kropelkami śliny. Chyba że ktoś kaszle lub kicha nam bezpośrednio w twarz, co może się zdarzyć w czasie opiekowania się chorym. Zachowajmy zatem dystans, jak radzi WHO, jednego metra od zakażonej osoby. Co oczywiste, nie dotyczy to przecież pracowników służby zdrowia, którzy zajmują się badaniem pacjenta, intubacją, założeniem rurki tracheotomijnej, bronchoskopią i innymi procedurami medycznymi, szczególnie sprzyjającymi przenoszeniu się wirusa.

Większość ludzi nie wie, jak prawidłowo używać maski

Maseczka, nawet ta najlepsza, nie ochroni nas, jeżeli będzie nieszczelna. Ponadto większość osób nie wie, jak prawidłowo zakładać i zdejmować maskę, przez co popełnia błędy, które niwelują jej skuteczność.  Wystarczy na przykład, że dotkniemy zewnętrznej strony maski, a następnie, po jej zdjęciu, położymy rękę na twarzy lub na wewnętrznej strony maski, aby przenieść wirusa. Służby medyczne są specjalnie szkolone w używaniu masek. Na stronie WHO znajdziemy ponadto filmy z instrukcjami, jak prawidłowo używać maski.

Źródło: New York Times, WHO, Twitter

Więcej o:
Komentarze (88)
Lekarze apelują: Przestańcie kupować maski. Przede wszystkim myjcie ręce
Zaloguj się
 • pamejudd

  Oceniono 22 razy 14

  1) Jerome M. Adams nie jest chirurgiem.
  2) Surgeon General to osoba odpowiedzialna za zdrowie publiczne w USA (nie jestem pewien czy istnieje polski odpowiednik), a nie "główny chirurg kraju".
  3) Przestańcie zatrudniać głupków do produkowania treści. Serio.

 • ziggybam

  Oceniono 15 razy 11

  "Przestancie wykupować maski ochronne, bo dla nas nie starczy".
  Noooo, po takim apelu to z całą pewnością ludzie przestaną je kupować ;)

 • wrobelek_elemel

  Oceniono 17 razy 9

  Teraz wyobraźmy sobie produkcję szczepionki (gdy będzie), skoro nie daje się zaspokoić popytu na szmatki na gumkach.

 • ago9118

  Oceniono 8 razy 8

  To może zamiast zdjęć ludzi w maskach pokazywać w KAŻDYM artykule zdjęcia mytych rąk.

 • logikairozum

  Oceniono 8 razy 8

  wirus moze przeniknac i okiem wiec maska jest baaardzo malo skuteczna a zle uzytkowania i zmianiana gromadzi wirusy i zakaza wiecej

 • ryjaroslawa

  Oceniono 10 razy 6

  "Przestańcie kupować maski. Nie są skuteczne w zapobieganiu zakażeniom koronawirusem. Są natomiast niezbędne pracownikom służby zdrowia, aby mogli opiekować się chorymi."

  A im po co, jeżeli nie są skuteczne w zapobieganiu zakażeniem?

 • wernyh

  Oceniono 12 razy 6

  Mam pytanie od pani Lichockiej: czy w ramach unikania dotykania twarzy można przecierać oko środkowym palcem czy też nie można?

 • zaginiony_palik

  Oceniono 5 razy 5

  Ustalmy wreszcie jedno, jest zasadnicza różnica między ZARAŻENIEM i ZAKAŻENIEM!
  Zarażenie jest to nabycie i nosicielstwo, np. osoba zarażona może nawet nie wiedzieć o tym
  Zakażenie jest to przełamanie mechanizmów obronnych organizmu w wyniku zarażenia

 • acototak

  Oceniono 4 razy 4

  "Nie są skuteczne w zapobieganiu zakażeniom koronawirusem. Są natomiast niezbędne pracownikom służby zdrowia"
  Czy ktoś jeszcze zauważa sprzeczność w tych dwóch zdaniach?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX