Po czym poznać, że masz koronawirusa? Ministerstwo zdrowia opracowało przydatną grafikę

W obawie przed koronawirusem, wiele osób poszukuje informacji, m.in. na temat tego, jak chronić się przed zakażeniem i jakie objawy mogą świadczyć o tym, że mogliśmy stać się jego ofiarą. Wszelkie wątpliwości rozwiewa grafika ministerstwa zdrowia.

Pandemia stała się faktem. O nowym zagrożeniu wiemy coraz więcej, przede wszystkim na podstawie doświadczeń z innych krajów. Chociaż wiele kwestii związanych z koronawirusem wymaga jeszcze wyjaśnienia, niewątpliwie znamy główną drogę zakażenia i typowe objawy infekcji.

Objawy koronawirusa

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Po czym rozpoznać, że możesz być zakażony? Według grafiki od ministerstwa zdrowia, twoją uwagę powinny zwrócić przede wszystkim gorączka, kaszel, duszność i trudności z oddychaniem. Wśród objawów, które zostały opisane w poradniku na oficjalnej stronie resortu zdrowia, znajdziemy również bóle mięśni i zmęczenie.

Jeśli obserwujesz u siebie podobne objawy, powinieneś bezzwłocznie powiadomić telefonicznie najbliższą stację sanitarno-epidemiologiczną (wykaz placówek i telefonów znajdziesz pod tym linkiem). Telefon należy również wykonać w sytuacji, jeśli miałeś kontakt z osobą zakażoną koronawirusem SARS-Cov-2 lub chorą na COVID-19. Jeśli masz taką możliwość, możesz również udać się bezpośrednio do szpitala z oddziałem zakaźnym albo obserwacyjno-zakaźnym, o ile taki znajduje się w okolicy twojego miejsca zamieszkania.

Jeśli ostatnio byłeś w północnych Włoszech lub w inny sposób mogłeś zetknąć się z koronawirusem, a nie zaobserwowałeś u siebie niepokojących objawów, również powinieneś zachować ostrożność. Jak radzi GIS, przez kolejne 14 dni od powrotu powinieneś kontrolować swój stan zdrowia. Oznacza to codzienne mierzenie temperatury ciała oraz zwracanie uwagi na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel).

Warto zaznaczyć, choroba COVID-19 najprawdopodobniej przybiera ciężki przebieg u ok. 15-20 proc. zakażonych wirusem SARS-Cov-2. Do zgonów dochodzi u kilku procent chorych.

Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma też przeciw niemu szczepionki. Choć naukowcy pracują nad nią w pocie czoła, najpewniej będzie ona w pełni gotowa dopiero za około rok (więcej w tym materiale: Jak długo zajmie naukowcom stworzenie szczepionki na nowego koronawirusa?).

Jak procedury podjęto w samolotach w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa? Zobacz w naszym wideo:

Zobacz wideo

Koronawirus SARS-Cov-2 - jak zabezpieczyć się przed zakażeniem?

Przebieg epidemii, zaraźliwość i śmiertelność okazuje się różna w różnych krajach. W znacznym stopniu może zależeć od zachowań społecznych. Przeciw wirusowi nie mamy ani skutecznych leków, ani szczepionki. Nie oznacza to jednak, że nic nie można zrobić, by ograniczyć jego rozprzestrzenianie się. Ma to kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa zdrowotnego i możliwości udzielania optymalnej pomocy zakażonym.

Przejdź do poradnika: Jak żyć z epidemią w Polsce? To może się przydać

Jako niezbędne, zarówno ministerstwo zdrowia, jak i GIS, zalecają przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży (które należy maksymalnie ograniczyć), ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu. Mycie rąk ww. metodami zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach. Trzeba także unikać dotykania brudnymi dłońmi okolic oczu, nosa i ust.

Więcej o: