Po czym poznać, że masz koronawirusa? Ministerstwo zdrowia opracowało przydatną grafikę

W obawie przed koronawirusem, wiele osób poszukuje informacji, m.in. na temat tego, jak chronić się przed zakażeniem i jakie objawy mogą świadczyć o tym, że mogliśmy stać się jego ofiarą. Wszelkie wątpliwości rozwiewa grafika ministerstwa zdrowia.

Pandemia stała się faktem. O nowym zagrożeniu wiemy coraz więcej, przede wszystkim na podstawie doświadczeń z innych krajów. Chociaż wiele kwestii związanych z koronawirusem wymaga jeszcze wyjaśnienia, niewątpliwie znamy główną drogę zakażenia i typowe objawy infekcji.

Objawy koronawirusa

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Po czym rozpoznać, że możesz być zakażony? Według grafiki od ministerstwa zdrowia, twoją uwagę powinny zwrócić przede wszystkim gorączka, kaszel, duszność i trudności z oddychaniem. Wśród objawów, które zostały opisane w poradniku na oficjalnej stronie resortu zdrowia, znajdziemy również bóle mięśni i zmęczenie.

Jeśli obserwujesz u siebie podobne objawy, powinieneś bezzwłocznie powiadomić telefonicznie najbliższą stację sanitarno-epidemiologiczną (wykaz placówek i telefonów znajdziesz pod tym linkiem). Telefon należy również wykonać w sytuacji, jeśli miałeś kontakt z osobą zakażoną koronawirusem SARS-Cov-2 lub chorą na COVID-19. Jeśli masz taką możliwość, możesz również udać się bezpośrednio do szpitala z oddziałem zakaźnym albo obserwacyjno-zakaźnym, o ile taki znajduje się w okolicy twojego miejsca zamieszkania.

Jeśli ostatnio byłeś w północnych Włoszech lub w inny sposób mogłeś zetknąć się z koronawirusem, a nie zaobserwowałeś u siebie niepokojących objawów, również powinieneś zachować ostrożność. Jak radzi GIS, przez kolejne 14 dni od powrotu powinieneś kontrolować swój stan zdrowia. Oznacza to codzienne mierzenie temperatury ciała oraz zwracanie uwagi na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel).

Warto zaznaczyć, choroba COVID-19 najprawdopodobniej przybiera ciężki przebieg u ok. 15-20 proc. zakażonych wirusem SARS-Cov-2. Do zgonów dochodzi u kilku procent chorych.

Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma też przeciw niemu szczepionki. Choć naukowcy pracują nad nią w pocie czoła, najpewniej będzie ona w pełni gotowa dopiero za około rok (więcej w tym materiale: Jak długo zajmie naukowcom stworzenie szczepionki na nowego koronawirusa?).

Jak procedury podjęto w samolotach w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa? Zobacz w naszym wideo:

Zobacz wideo

Koronawirus SARS-Cov-2 - jak zabezpieczyć się przed zakażeniem?

Przebieg epidemii, zaraźliwość i śmiertelność okazuje się różna w różnych krajach. W znacznym stopniu może zależeć od zachowań społecznych. Przeciw wirusowi nie mamy ani skutecznych leków, ani szczepionki. Nie oznacza to jednak, że nic nie można zrobić, by ograniczyć jego rozprzestrzenianie się. Ma to kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa zdrowotnego i możliwości udzielania optymalnej pomocy zakażonym.

Przejdź do poradnika: Jak żyć z epidemią w Polsce? To może się przydać

Jako niezbędne, zarówno ministerstwo zdrowia, jak i GIS, zalecają przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży (które należy maksymalnie ograniczyć), ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu. Mycie rąk ww. metodami zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach. Trzeba także unikać dotykania brudnymi dłońmi okolic oczu, nosa i ust.

Więcej o:
Komentarze (122)
Po czym poznać, że masz koronawirusa? Ministerstwo zdrowia opracowało przydatną grafikę
Zaloguj się
 • me_on_gazeta

  Oceniono 262 razy 118

  Ja mam gorączkę i problemy z oddychaniem jak PiS widzę. Na wymioty też mi się zbiera. Od razu widziałam, że to zaraza.

 • bigark

  Oceniono 85 razy 67

  Genialną metodę rozróżniania podał Duda w swoim przemówieniu:
  "Jeżeli rozpoznamy grypę, to wiemy, że to nie koronawirus!" I już - nad czym się tutaj głowić?

 • czemublokujecie_mikonto

  Oceniono 144 razy 58

  Złe samopoczucie to mam w Pl (jeśli tam jestem) od 2002 roku, gdy zabijali małe firmy i zaniechali jakichkolwiek reform, kulminacja złego samopoczucia nastąpiła po dojściu wrednej, zdradzieckiej mordy do władzy i stworzeniu narodowej sitwy i kościoła pisslamskiego. To powoduje u mnie czasami kaszel i problemy z oddychaniem. Wirus pisslamski zruinizował kraj doszczętnie, a szkoda, bo gdyby zrobiono reformy zgodnie z moimi wytycznymi to ludzie żyliby spokojniej i w lepszych warunkach, a ludzie nie musieliby mdleć ze strachu przed pójściem do szpitala albo w razie problemów zdrowotnych. Mieliby też szansę na leczenie raka w PL i wielu innych schorzeń także. Niestety kościół katolicki i pisslamski jego odłam także nie pozwala na to.

 • sateda

  Oceniono 68 razy 54

  Czy moglibyście przestać ilustrować artykuły o koronawirusie zdjęciem człowieka w maseczce DOTYKAJĄCEGO twarzy i maseczki? To jest coś, czego absolutnie nie można robić.

 • wilczek1975

  Oceniono 81 razy 39

  W naszym kraju niebezpieczny jest zmutowany koronaświrus większość rządzących choruje ciężko od kilku lat.

 • karo80.0

  Oceniono 83 razy 35

  Zidiociałe media nakręcają histerię, co zwłaszcza w tak niedouczonym, ciemnym społeczeństwie jak w Polsce oznacza tylko jedno: panikę i zalew głupoty. Np. pytanie od telewidza w TVN: czy złapanie koronowirusa jest równoznaczne z wyrokiem śmierci? (!)
  To jest tylko - i aż - ostrzejsza grypa. Owszem, trzeba informować, ale kretyni udający dziennikarzy potrafią godzinami bez tchu donosić o „kolejnych ogniskach” i śmiertelnych ofiarach jakby to była dżuma XXI wieku. Tymczasem zwykła grypa to kilkadziesiąt razy więcej ofiar rocznie niż koronawirus, nie mówiąc o wypadkach drogowych czy nowotworach. Tabloidyzacja / skretynienie mediów postępuje...

 • jajek01

  Oceniono 73 razy 31

  Pierwszym i najbardziej oczywistym objawem jest myśl o głosowaniu na Du@ę w najbliższych wyborach...usiądź , poczekaj , może przejdzie. to tylko wirus !

 • kocurko

  Oceniono 32 razy 24

  Módlcie się. Nic to wam nie da a i zdrowsi nie będziecie, ale przynajmniej nie będziecie wypisywać bzdur w internecie.

 • dublet

  Oceniono 49 razy 23

  Jeden PiSior nie dostał się do Sejmu, bo ludzie go nie chcieli, dlatego kierownictwo PiSu dało go do zarządu znacjonalizowanego banku ze śmieszną pensyjką 7 tysięcy zeta. Żeby było śmieszniej, to zarobki DZIENNE!!!! Tym samym przygłup zarabia więcej, niż prezydent USA Trump!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX