Boom na paznokcie żelowe był w pełnym rozkwicie około 10-15 lat temu, w okolicach 2003-2010 roku. Obok metody akrylowej, była to jedyna forma trwałego przedłużania paznokci, która pozwalała się cieszyć zadbanym wyglądem dłoni przez kilka tygodni. Żelowe i akrylowe przedłużanie paznokci było alternatywą dla plastikowych tipsów, dostępnych do kupienia w kioskach i sklepach kosmetycznych. Przyklejane one były na słabej jakości klej i potrafiły odpaść w najmniej spodziewanych momentach. Również ich jakość i kształt pozostawiały wiele do życzenia - wystarczy, by powiedzieć, że takie tipsy były wątpliwą ozdobą i wyglądały sztucznie już na pierwszy rzut oka.
Paznokcie żelowe natomiast oddawały bardzo naturalny efekt. Dobrze zrobione były nie do odróżnienia od naturalnych - przynajmniej przez kilkanaście pierwszych dni, zanim pojawił się odrost. Nic więc dziwnego, że Polki pokochały żelowe paznokcie. W ubiegłych latach miłość ta nieco zmalała, a paznokcie żelowe coraz częściej zastępowane były manicure hybrydowym. Niemniej jednak wiele osób nadal decyduje się na przedłużanie paznokci metodą żelową.
Manicure żelowy możesz wykonać samodzielnie w domu. Jak we wszystkim, wymagana jest odrobina wprawy i doświadczenia. Zdobędziesz je z czasem - nie zniechęcaj się, jeśli Twoje pierwsze paznokcie żelowe będą niezbyt udane. Po kilku próbach będziesz mieć już odpowiednie wyczucie i z czasem paznokcie będą wyglądały coraz bardziej naturalne. Szybko dojdziesz do etapu, gdy nie będzie się już dało odróżnić, czy masz swoje własne długie paznokcie czy też przedłużane.
Do wykonania paznokci żelowych w domu potrzebujesz zestawu akcesoriów niezbędnych do tego rodzaju manicure. Przede wszystkim musisz mieć rzeczy do klasycznego manicure: pilniczek do przypiłowania naturalnych paznokci oraz następnie do nadania pożądanego kształtu paznokciom przedłużanym, narzędzie do odsuwania skórek, oliwkę na natłuszczenia ich na koniec.
Dodatkowo potrzebny będzie blok polerski do zmatowienia płytki paznokcia, odpowiednia baza pod żel, sam żel do przedłużania, forma do przedłużania lub tipsów, gilotynka lub ostre nożyczki do skrócenia tipsów oraz lampa UV do utwardzenia żelu.
Jeżeli nie masz czasu oraz chęci na samodzielną naukę przedłużania paznokci metodą żelową w domu, zawsze możesz zdecydować się na zabieg w gabinecie kosmetycznym. Cena uzależniona jest od miasta oraz cennika danego gabinetu. Ceny zaczynają się od kilkudziesięciu złotych za samo przedłużanie, do tego musisz doliczyć koszty malowania kolorowym lakierem. Cena końcowa najczęściej oscyluje w granicach 120-200 złotych.
Paznokcie żelowe wykonują również stylistki robiące paznokcie w domach. Nierzadko są to osoby pracujące na co dzień w profesjonalnych gabinetach i dorabiające sobie wieczorami czy w weekendy, warto zatem rozejrzeć się za ogłoszeniami w Twojej okolicy. Ceny są wtedy znacząco niższe, najczęściej do 100 złotych zapłacisz za pełną usługę przedłużania z malowaniem.
Paznokcie żelowe nakłada się głownie po to, by przedłużyć naturalną płytkę i móc cieszyć się długimi i zadbanymi paznokciami. Rzadziej żel nakłada się na naturalnie długie paznokcie w celu ich wzmocnienia i utwardzenia.
Przy przedłużaniu paznokci stosuje się dwie metody: formę lub tipsy. W obydwu przypadkach naturalne paznokcie należy najpierw przygotować, czyli zmatowić je bloczkiem, by żel lepiej przylegał do powierzchni. Następnie stosuje się bazę, zwaną też primerem, która wzmacnia przyczepność. W kolejnym kroku używa się formy lub tipsa.
Czym jest forma stosowana przy przedłużaniu? Jest to dosyć sztywny papierowy szablon. Z jednej strony pokryty jest śliską powłoką, na której znajdują się nadrukowane linie pomocnicze pomagające w zbudowaniu prawidłowego kształtu sztucznego paznokcia. Z drugiej strony, od spodu, mają warstwę klejącą, która pomaga w sklejeniu formy i utrzymaniu jej w idealnej pozycji pasującej do nadania formie odpowiedniego kształtu, by zbudować dobrze dobrany tunel paznokcia.
Formę nakłada się pod wystającą część naturalnego paznokcia. Kształtuje się ją w odpowiedni tunel zgodnie z kształtem narzuconym przez płytkę. Następnie pędzelkiem dokładnie nakłada się żel, uważając jednocześnie, by nie zalać skórek. Jest to kluczowe, ponieważ w przypadku zalanych skórek, żel będzie się ruszał, dostanie się pod niego powietrze i szybko zacznie się odklejać.
Metoda z użyciem formy jest trudniejsza niż ta z tipsem. Nie jest łatwo zbudować ładny kształt paznokcia, który będzie wyglądał naturalnie. W przypadku tipsa, kształt ten jest już gotowy, tips jest przyklejany za pomocą specjalnego kleju do naturalnej płytki, następnie na niego nakłada się i utwardza żel w lampie żel, następnie skraca całość do pożądanej długości i nadaje jej kształt przy użyciu pilnika.