Nafta kosmetyczna to jest to inaczej olej parafinowy, czyli substancja, którą pozyskuje się w procesie wielokrotnej destylacji ropy naftowej, smoły łupkowej lub torfu. Ze względu na sposób wytwarzania oraz wymienione produkty stanowiące podstawę nafty kosmetycznej, produkt ten cechuje się specyficznym zapachem. Pomimo nieprzyjemnej dla wielu woni, specyfik ten jest niezwykle popularny i powszechnie stosowany do pielęgnacji włosów. Na plus przemawia również cena nafty kosmetycznej - mała buteleczka (100 ml) kosztuje kilka lub kilkanaście złotych i dostępna jest niemal w każdej drogerii, aptece czy w supermarketach w dziale z produktami do pielęgnacji włosów.
Oprócz niskiej ceny, zaletą tego produktu jest jego wydajność - nafta bardzo dobrze się rozprowadza, na pokrycie całej głowy (nawet długich włosów) wystarczy 1 łyżka produktu, wobec czego mała buteleczka może wystarczyć na bardzo długo.
Pomimo, iż produkt ten często bywa nazywany reliktem minionej epoki, nie traci na popularności, ponieważ doskonale sprawdza się w pielęgnacji wszystkich typów włosów. Nafta kosmetyczna przeznaczona jest szczególnie do odżywienia włosów suchych i zniszczonych, a także tych, które uszkodzone zostały procesem farbowania. Widoczne efekty stosowania nafty kosmetycznej obserwują również osoby, które mają włosy spuszone lub łamliwe, a także te borykające się z łupieżem - produkt niweluje ten problem.
Nafta kosmetyczna cechuje się wieloma właściwościami, które mają doskonały wpływ na włosy. Podstawową właściwością tego produktu jest to, iż tworzy on barierę ochronną wokół włosa, dzięki której jest on chroniony przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Jest to tzw. lipidowa warstwa okluzyjna, która oprócz ochrony przed czynnikami z zewnątrz, zapobiega wyparowywaniu wody z włosa, a więc pozytywnie wpływa na nawilżenie włosów oraz zapobiega przesuszaniu. Po zastosowaniu nafty kosmetycznej wiele osób zauważa, że włosy są sypkie, błyszczące oraz się nie puszą. Tego rodzaju właściwość nafty porównywana jest do oddziaływania silikonów, czyli składników produktów pielęgnacyjnych, które również tworzą barierę ochronną wokół włosa.
Kolejną właściwością nafty kosmetycznej jest wzmacnianie włosów. Produkt ten oddziałuje również na cebulki włosów, przez co wzmacnia włosy od podstaw oraz zapobiega wypadaniu. Wiele osób zauważyło, iż po stosowaniu tego produktu, utrata włosów się wyraźnie zmniejszyła, a nawet nastąpił szybszy ich porost.
Nafta kosmetyczna ma również właściwości wygładzające. Włosy po użyciu tej płynnej parafiny są wyraźniej miększe, a także przestają się elektryzować. Jest to ważne szczególnie zimą, kiedy w pomieszczeniach zwykle znajduje się przesuszone powietrze i nieodżywione włosy sterczą tworząc afro na głowie.
Przeciwnicy nafty kosmetycznej twierdzą, iż ze względu na pochodzenie, produkt ten może zawierać toksyczne substancje (z których, teoretycznie, podczas procesu destylacji powinien być oczyszczony), mające zły wpływ na włosy. Osoby, które stosują naftę, w przeważającej większości twierdzą, iż nie odczuwają żadnych negatywnych skutków. Najczęściej wymienianym i jedynym problemem osób, które stosują ten produkt, jest możliwość podrażnienia skalpu, czyli skóry głowy. Osoby, które wiedzą, że mają to miejsce wrażliwe, powinny stosować naftę jedynie na włosy.
Podstawową zasadą podczas pielęgnacji włosów naftą kosmetyczną jest umiar. Nafta kosmetyczna skutkuje najlepszymi efektami, jeżeli stosowana jest raz, maksymalnie dwa razy, w tygodniu. Częstsze stosowanie tego produktu, traktowanie włosów naftą po każdym myciu może spowodować efekt odwrotny od zamierzonego i przesuszyć włosy oraz odebrać im blask.
Naftę kosmetyczną należy nakładać na suche włosy, maksymalnie na 20 minut przed myciem. Czas oddziaływania tego produktu również jest ważny, ponieważ zbyt długie przetrzymywanie jej na włosach, może spowodować ich spuszenie oraz szorstkość. Bardzo ważne jest również dokładne zmycie nafty kosmetycznej. Aby uzyskać najlepsze, widoczne efekty po zastosowaniu tego produktu, naftę należy zmyć bardzo starannie dobrym szamponem.