Jak dbać o protezę zębową?

Sztuczne zęby, podobnie jak prawdziwe, wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Utrzymanie protezy we właściwej higienie jest niezwykle ważne dla zdrowia, estetyki oraz zachowania neutralnego zapachu z ust.

Wyjmowane protezy zębowe wykonane są najczęściej z akrylu lub połączenia akrylu z metalem. Taka porowata struktura sprzyja tworzeniu się płytki nazębnej, składającej się z matrycy (powstającej na przykład z substancji zawartych w ślinie czy produktów metabolizmu) oraz groźnych drobnoustrojów - przede wszystkim bakterii i grzybów drożdżopodobnych (więcej na temat: Drożdżyca jamy ustnej i gardła ).

W warunkach fizjologicznej równowagi w obrębie jamy ustnej, zarówno płytka, jak i bakterie nie stanowią istotnego zagrożenia dla zdrowia. Jednakże resztki pożywienia, przedostające się po jedzeniu między protezę a dziąsła, sprzyjają namnażaniu się drobnoustrojów. To z kolei może prowadzić do stanów zapalnych i infekcji błony śluzowej jamy ustnej i gardła, a także - nieprzyjemnego zapachu z ust (czytaj także: Nieświeży oddech? Wprowadź te produkty do diety! ).

Jak czyścić protezę?

Nieodzownym elementem prawidłowego dbania o protezę powinno być jej czyszczenie po każdym posiłku przez minimum 2-3 minuty. W tym celu najlepiej korzystać ze specjalistycznej szczoteczki do protez posiadającej dwie główki. Zamiast niej można również użyć szczoteczki do zębów lub szczoteczki do rąk. Dobre są takie, które mają dosyć sztywne włosie, pozwalające skutecznie usunąć osad i kamień.

Podczas mycia należy starannie szczotkować wszystkie powierzchnie protezy, szczególnie te, które stykają się z błoną śluzową. W jego trakcie warto trzymać protezę nad miską lub umywalką wypełnioną wodą. Jeśli zdarzy nam się ją przypadkowo upuścić, nie powinna ulec uszkodzeniu.

Do mycia protez najlepiej używać past i proszków do tego przeznaczonych. Takie środki nie uszkadzają bowiem jej powierzchni i jednocześnie działają antybakteryjnie. Pamiętajmy również, aby przed ponownym umieszczeniem protezy w jamie ustnej, dokładnie opłukać ją pod bieżącą (ale nie gorącą) wodą. Przed włożeniem protezy należy także oczyścić jamę ustną, na przykład stosując płukanki ziołowe lub płyny, dostępne w aptece lub drogeriach.

Właściwe postępowanie pozwoli uniknąć infekcji i niszczenia protezy

Oprócz tego, co jakiś czas - zwykle co kilka dni (np. raz w tygodniu) - warto protezę odkazić w roztworze czyszczącym. Można w tym celu stosować zarówno gotowe preparaty, które można nabyć w aptece, jak i roztwory substancji o działaniu antyseptycznym, np. 3 % woda utleniona czy 0,2 % chlorheksydyna. Protezę zanurza się na 10 minut w preparacie, a następnie dokładnie myje i płucze pod bieżącą wodą. Dezynfekcja protezy jest niezbędna również po każdej infekcji w obrębie jamy ustnej i gardła, a także po wystąpieniu aft czy opryszczki .

Czytaj także:

Afty i pleśniawki: jak się ich pozbyć?

W trosce o stan zarówno samej protezy, jak i własnego zdrowia, należy także pamiętać, że bezwzględnie zakazane jest przechowywanie sztucznej szczęki w szklance z wodą. - Wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi zarazków. Dlatego też na noc lepiej umieścić protezę w specjalnym, szczelnym pojemniku, a przed kolejnym założeniem na chwilę zanurzyć ją w wodzie, co zniweluje wrażenie "za ciasnej protezy". Niewskazane jest również mycie protezy gorącą wodą, ponieważ może ona ulec deformacji - radzi Adrianna Badora, stomatolog z Centrum Implantologii i Ortodoncji w Brennej.

Na trudne do usunięcia zanieczyszczenia

Nie zawsze jednak możliwe jest całkowite usunięcie z protezy kamienia, który uległ przebarwieniom od kawy, herbaty czy papierosów. Dlatego, gdy nasza proteza zębowa jest nim oblepiona, a dodatkowo pełna przebarwień, można skierować się do kliniki lub gabinetu stomatologicznego, wyposażonego w specjalistyczną myjkę do protez.

- Urządzenie pozwala w kwadrans usunąć z protezy zębowej, aparatu ortodontycznego czy szyny, groźną płytkę bakteryjną, kamień nazębny, a także osady z kawy czy tytoniu, dzięki czemu proteza po czyszczeniu wygląda niemal jak nowa. Takie czyszczenie sztucznych zębów, bardzo popularne zwłaszcza na zachodzie Europy, w Polsce dopiero jednak raczkuje - mówi stomatolog.

Chcesz mieć stały dostęp do naszych treści? Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Więcej o: