Afta

Afta

Afta

Czym jest afta?
Afta to po niewielkich rozmiarów ranka, która pojawia się w jamie ustnej - zwykle ma ona 1-2 mm średnicy. Nie jest to dolegliwość groźna, choć bywa uciążliwa i bolesna. Zdarza się, że wraz z nią pojawia się powiększenie węzłów chłonnych. Najczęściej utrzymuje się ona przez około dwa tygodnie.

Jak można zapobiegać afcie?
Ponieważ afta to uciążliwa dolegliwość, warto zadbać o odpowiednią profilaktykę. Gdy zauważymy pierwsze objawy tej ranki, zastosujmy jeżówkę - są to ziółka, które wpływają na układ odpornościowy organizmu. Warto także przyjmować lizynę w ilości 1000 mg trzy razy dziennie. Dobrze też wiedzieć, jakiego typu produkty mogą spowodować aftę. Są to: produkty pełnoziarniste, cytrusy, owoce morza, czekolada, pomidory, truskawki oraz papryka.

Afta - jak ją leczyć?
Afta jest dolegliwością uciążliwą i niestety trudno jest ją uleczyć. W większości przypadków po prostu czekamy aż sama się zagoi. Aby jednak złagodzić ból i przyśpieszyć proces gojenia, można płukać usta wodą różaną, którą pozyskuje się poprzez gotowanie na wolnym ogniu płatków tych kwiatów. Można również zdecydować się na farmaceutyki. W aptece dostaniemy bez recepty różnego rodzaju preparaty pozwalające szybciej usunąć tę przykrą dolegliwość w jamie ustnej.

afta

Więcej o:

afta