Kolor języka - cenne źródło informacji na temat twojego zdrowia

Już starodawna medycyna chińska traktowała język jako jeden z wyznaczników kondycji całego organizmu. Choć czasy się zmieniły, to język (a raczej jego wygląd i kolor) wciąż zdradza stan naszego zdrowia.

Zdrowie jamy ustnej to przede wszystkim zadbane i wyleczone z próchnicy zęby oraz mocne dziąsła, które nie krwawią. Jednak nie powinniśmy zapominać o języku , który nie tylko odpowiada za odczuwanie smaku i mowę. I na nim bowiem - podobnie jak na zębach - lubią bytować bakterie.

- Niewielu pacjentów pyta o język , ale każdy dentysta podczas wykonywanego przeglądu zwraca na niego uwagę, nawet jeśli o tym nie mówi. Istotny jest nie tylko kolor języka , ale pojawiające się przebarwienia,

">afty czy nadżerki. Dla stomatologa może być źródłem informacji o stanie zapalnym lub grzybicy w obrębie jamy ustnej. Bywa, że zmiany wymagają leczenia farmakologicznego - tłumaczy dr Mariusz Duda z Duda Clinic w Katowicach. A co możemy zaobserwować sami, podczas zwykłego szczotkowania zębów?

Biały nalot na języku

Język większości osób ma na sobie białawy nalot . Za ten kolor odpowiedzialne są brodawki smakowe, a także bakterie żerujące na resztkach pokarmów. Jeśli jednak nalot intensywnieje i robi się coraz bielszy, powinniśmy udać się do lekarza, aby sprawdzić czy nie jest to atak grzybicy (więcej na ten temat: Drożdżyca jamy ustnej i gardła ).

Rozwojowi kandydozy sprzyja przyjmowanie antybiotyków i niektórych leków, które prowadzą do zachwiania równowagi flory bakteryjnej m.in. w jamie ustnej. Dlatego tak ważne jest picie jogurtów naturalnych zawierających żywe kultury bakterii. W przypadku zdiagnozowania grzybicy konieczne będzie przyjmowanie leków anty-grzybiczych. Kuracja powinna trwać jeszcze jakiś czas po ustąpieniu objawów, by nie doprowadzić do nawrotu choroby. W niektórych przypadkach utrzymujący się biało-szary nalot może oznaczać kiłę lub anemię.

Brązowy i fioletowy kolor języka

Przybierający ciemnobrązową barwę język może być oznaką problemów trawiennych lub niedotlenienia organizmu. Zabarwienie purpurowe, sinawe lub ciemnoszare mogą świadczyć o niedoborze witamin z grupy B12 i B2 (czytaj również: Witaminy z grupy B: ukoją nerwy i wspomogą metabolizm ).

Należy pamiętać, że kolor języka może się zmienić podczas przyjmowania niektórych leków, tabletek do ssania, a także pod wpływem napojów, pokarmów i gorączki. Wszelkiego rodzaju zmiany na języku należy obserwować, ale nie wpadać w panikę. Często bowiem okazuje się, że to nie problemy z jelitami, a sok z czarnej porzeczki jest przyczyną przebarwień na języku.

Bolesne wypryski na języku

Owrzodzenia, afty, nadżerki mogą pojawiać się na języku w momencie gdy organizm jest osłabiony lub po terapii antybiotykowej. Jeśli jest ich kilka, są duże i bolesne, to powinniśmy sięgnąć po pomoc (więcej na ten temat: Afty i pleśniawki: jak się ich pozbyć? ).

W aptece dostępne są niedrogie preparaty w formie żelu, sprayów lub płynów, które mogą przyspieszyć leczenie. Pomocna jest także gencjana, powszechnie dostępny płyn przypominający atrament. Naniesiona wacikiem na ranki odkaża je i uśmierza ból.

Większość zmian, takich jak afty, znika samoczynnie w przeciągu 7- 10 dni. Jeśli jednak problem nie mija, powinniśmy skonsultować go ze stomatologiem lub lekarzem pierwszego kontaktu, gdyż część zmian w obrębie jamy ustnej może być objawem różnych chorób (np. choroby Behçeta (Behceta) czy też Leśniowskiego - Crohna ).

Żółty kolor języka

Nalot koloru żółtego na języku może być spowodowany zarówno infekcją bakteryjną, jak i cofaniem się kwasów żołądkowych, czyli refluksem. Nalot na języku jest w tym wypadku rezultatem zaburzenia naturalnej równowagi bakteryjnej w obrębie jamy ustnej (więcej na ten temat: Refluks żołądkowo-przełykowy ).

Także spożywanie dużej ilości kawy lub pikantnych przypraw może objawiać się żółtym zabarwieniem języka . Niekiedy jednak podobny kolor może towarzyszyć chorobie wrzodowej żołądka. Oprócz wspomnianego nalotu mogą o niej świadczyć takie objawy, jak: ból w dołku podsercowym pojawiający się 1-2 godz. po posiłku, ból pod prawym łukiem żebrowym, pojawiający się około 3-5 godz. po jedzeniu, a także w nocy i na czczo, zgaga, niestrawność nudności, wymioty oraz zaparcia.

Jeśli zatem oprócz nalotu na języku niepokoją cię objawy, nie zaszkodzi udać się po poradę do lekarza pierwszego kontaktu lub - bezpośrednio - gastroenterologa. Specjalista zleci badania, na podstawie których będzie można rozpoznać chorobę oraz dobrać odpowiednie leczenie.

Jak dbać o język?

Na rynku akcesoriów do higieny jamy ustnej dostępne są obecnie specjalne czyścidła do pielęgnacji języka , tzw. tongue sweepers. Mogą one przypominać szczoteczkę do zębów bez włosia (wówczas język czyści się gumowymi wypustkami) lub mieć kształt maszynki do golenia. Oprócz tego możemy się również zdecydować na szczoteczkę dwustronną - z włosiem do mycia zębów po jednej, a wypustkami (do czyszczenia języka i wnętrza policzków) po drugiej stronie (więcej na ten temat: Sztuka mycia zębów ).

Chcesz mieć stały dostęp do naszych treści? Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Więcej o: