Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Lipoliza ultradźwiękowa to rodzaj zabiegu z nurtu medycyny estetycznej, który obok likwidacji cellulitu umożliwia rozbicie oraz usunięcie z organizmu nadmiaru tkanki tłuszczowej. Nie uszkadza tkanek, poprawia jędrność oraz elastyczność skóry.
Dzięki zastosowaniu ultradźwięków w tych partiach ciała, na których przeprowadzany jest zabieg dochodzi do tzw. kawitacji. Proces ten polega na takim rozbiciu tkanki tłuszczowej, że ze znajdujących się w niej komórek wytrącane są trójglicerydy, które poprzez układ limfatyczny trafiają do wątroby. Tam traktowane są jak tłuszcze pochodzące z pożywienia i w naturalny sposób zostają usunięte z organizmu.
Lipoliza ultradźwiękowa doskonale sprawdza się przy modelowaniu bioder, ud, talii, ramion, okolic kolan oraz zmniejszaniu blizn oraz rozstępów. Metoda bywa wykorzystywana przy leczeniu otyłości, jednak nie może być jedyną formą walki z nadwagą i nie powinna zastąpić ani diety , ani aktywności fizycznej.
Do wykonania zabiegu wykorzystuje się urządzenie generujące fale ultradźwiękowe o mocy od 28-31 kHz. Zbudowane jest ono z aparatu wytwarzającego prąd oraz głowicy rozgrzewającej, która w połączeniu z ultradźwiękami ma zdolność rozbijania tkanki tłuszczowej. W pierwszy kolejności na skórę nakłada się preparat, który przyśpiesza rozgrzanie i upłynnienie tkanki tłuszczowej. Następnie przez głowicę przepuszczane są ultradźwięki, które nie tylko rozbijają tkankę tłuszczową, ale znacznie przyspieszają metabolizm oraz działanie układu limfatycznego. Dzięki temu usuwany jest on szybciej, a skóra staje się bardziej napięta.
Lipoliza jest zabiegiem całkowicie bezbolesnym i w zależności od partii ciała, na której jest wykonywany trwa kilka lub kilkanaście minut. Pierwsze efekty najczęściej pojawiają się po 4 do 6 zabiegów, odbywających się w minimum siedmiodniowych odstępach. Tuż po jego wykonaniu można wrócić do wykonywanych czynności, należy jednak pamiętać o przyjmowaniu dużej ilości płynów (ok. 2 litrów). Aby poprawić rezultaty lipolizy zaleca się dietę oraz aktywność fizyczną . Cena jednorazowego zabiegu to ok. 300zł.
Mimo że zabieg nie stanowi zagrożenia dla zdrowia z jego wykonaniem powinny wstrzymać się kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Do lipolizy nie zostaną zakwalifikowane osoby poniżej 15 roku życia, przyjmujące leki (antybiotyki, niesteroidowe leki przeciwzapalne, środki rozrzedzające rozrzedzające krew - nie należy ich przyjmować na minimum dwa tygodnie przed planowanym zabiegiem), z rozrusznikiem serca lub innym metalowym implantem, z ostrymi stanami zapalnymi, opryszczką, nadczynnością tarczycy, gorączką oraz chorobą nowotworową.
Kriolipoliza, czyli "zimno" dla zgrabnej sylwetki