Trądzik dotyka głównie młodych ludzi w wieku dojrzewania, chociaż czasem pozostawia ślady na całe życie. Znaczące zmiany na twarzy, szyi czy plecach nie dają się niestety łatwo ukryć. Nieestetyczny trądzik oraz blizny po nim doprowadzają do wielu kompleksów oraz zaniżonej samooceny.
Powodem schorzenia mogą być przede wszystkim zmiany hormonalne, ale również nieodpowiednia dieta i środki kosmetyczne, mające niekorzystny wpływ na skórę. Zmiany trądzikowe spowodowane są pojawieniem się łojotoku. W połączeniu z nadmiernym rogowaceniem naskórka, gruczoły łojowe zatykają się. W rezultacie na powierzchni skóry następują wykwity zaskórników, grudek i wyprysków. Kiedy do działania intensywnie zabierają się bakterie gromadzące się wewnątrz gruczołu, pojawia się stan zapalny, który prowadzi do mało estetycznych i niekiedy nawet bolesnych zmian skórnych - czyli znienawidzonych pryszczy.
Najważniejsza jest profilaktyka, czyli codzienne dokładne oczyszczenie skóry. Dzięki profilaktyce można uniknąć wykwitów trądzikowych lub zmniejszyć ich nasilenie. Dobra cera zaczyna się od czystych porów, czyli usunięcia ze skóry martwych komórek, które wraz z łojem czopują ujście mieszków włosowych. Odblokowując myciem skóry ujścia mieszków włosowo-łojowych, zmniejszamy zagrożenie i nasilenie trądziku oraz przywracamy skórze zdrowy i ładny wygląd.
Tłuszcz jest podstawowym surowcem do wytwarzania ścianek komórek skóry, łoju chroniącego skórę i włosy. Jest także dostarczycielem wielu niezbędnych skórze witamin rozpuszczalnych w tłuszczach - zwłaszcza witamin A, E i D, ważna jest odpowiednia proporcja tłuszczu w diecie (do 30 proc). Niedobór tłuszczu, przy nadmiarze węglowodanów, powoduje braki tych witamin. Specjaliści ostrzegają, że równie szkodliwy jest nadmiar nasyconych tłuszczów zwierzęcych (smalec, łój wołowy). Szczególnie należy unikać utlenionych tłuszczów powstających w trakcie długiego smażenia. Zjełczałe masło, smalec, niskiej jakości margaryny zaburzają profil lipidowy krwi i wręcz inicjują rozwój zaskórników. Do diety powinno się włączyć natomiast pokarmy obfitujące w tłuszcze Omega-3. Są nimi głównie tłuste ryby morskie: łosoś, tuńczyk, pstrąg tęczowy, śledź, makrela lub rybi tran, a także niektóre produkty roślinne (olej lniany, orzechy włoskie).
Osoby mające problem z trądzikiem powinny wyłączyć ze swojej diety nadmiar pikantnych przypraw oraz sól. Ponadto jej nadmiar we krwi wydzielając się z potem pobudza wydzielanie gruczołów łojowych.
W walce z trądzikiem pospolitym może wystarczyć leczenie miejscowe, czyli ograniczone do smarowania zmienionej chorobowo skóry odpowiednim lekiem. Dotyczy to w szczególności lżejszych przypadków trądziku.
W leczeniu wspomagającym i profilaktyce stosuje się witaminy A, B, PP, C, a także cynk. Do efektywnych zabiegów zalicza się złuszczanie chemiczne zrogowaciałego naskórka z użyciem alfa-hydroksykwasów. Działają one złuszczająco, przeciwdziałając rogowaceniu ujść mieszków włosowych i powstawaniu czopów trądzikowych i zaskórników.
Leczenie farmakologiczne jest najczęstszą metodą zwalczania trądziku. Jest to długi proces, który wymaga konsekwencji, a także dbałości o prawidłowe odżywianie. Według niektórych ekspertów bardziej zaawansowanym i skutecznym sposobem leczenia jest współdziałanie leczenia farmakologicznego z zabiegami laserowymi . - Nowe technologie pozwalają bezboleśnie zredukować trądzik w ciągu 6 tygodni. Efektywność leczenia zapewnia połączenie działania światłem lasera z prądem RF. Zmniejsza to wydzielanie gruczołów łojowych oraz niszczy bakterie wywołujące trądzik, szybciej niż powstają ich nowe kolonie - wyjaśnia konsultant medyczny Urszula Sztwiertnia.
A co z bliznami? Zaniedbany trądzik może minąć sam, ale zwykle pozostawia przykrą pamiątkę w postaci głębokich blizn potrądzikowych. Chcąc zniwelować te ślady, można poddać się kuracji kosmetycznej przy pomocy lasera frakcyjnego. - Tego typu blizny są głębokie i mają twardy naskórek, dlatego w ich przypadku stosuje się lasery CO2. Można również wykonać zabieg frakcyjny prądem RF - dodaje Urszula Sztwiertnia.
Metody te wiążą się jednak z kosztami, na które nie wszyscy mogą sobie pozwolić.
Osoby, które chcą pozbyć się blizn albo przyspieszyć leczenie samego trądziku mają do wyboru kilka metod walki z tą chorobą. Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku na trądzik, należy pamiętać, że wszystkie metody konwencjonalne (leki) mają skutki uboczne. Czasem mogą być one bardziej niepożądane od samego trądziku. Dlatego nie warto go leczyć na własną rękę. Najlepiej skonsultować problem z lekarzem, który doradzi najodpowiedniejszy sposób na poprawienie wyglądu skóry.
Zobacz, jak laser CO2 usuwa blizny: