Palenie rujnuje z瑿y i zwi您ki

草速y kolor, oporny na stomatologiczne zabiegi, to tylko jeden z problem闚 z uz瑿ieniem palaczy. Z ka盥ym wypalonym papierosem, w pakiecie, dostajemy wi瘯sz sk這nno嗆 do kamienia naz瑿nego, przebarwie, paradontozy i pr鏂hnicy, przewlekle cuchn帷y oddech. Partnerowi to si mo瞠 nie spodoba...

Papierosy to jedyny na całym świecie produkt, który jest sprzedawany legalnie, chociaż jego stosowanie zgodnie z przeznaczeniem zapewnia organizmowi ponad 40 związków chemicznych powodujących raka. Palenie zwiększa nawet dwudziestokrotnie ryzyko zachorowania na nowotwory jamy ustnej, gardła, przełyku, krtani, płuc... Palaczy to jednak skutecznie nie odstrasza. Nieskuteczne okazują się argumenty o przedwczesnym starzeniu i impotencji . A co, jeśli powiemy, że palenie nie tylko czyści kieszeń na same papierosy, ale i prosta droga do sporych wydatków u stomatologa ? I jeszcze dodamy, że palacze mają mniejszą szansę na miłość i harmonijny związek? Pewnie też niewiele, ale próbować warto...

Zobacz wideo

Kamień i krew

Jest wiele przyczyn powstawania kamienia naz瑿nego. Palenie sprzyja mu wyjątkowo. Problem z szybko tworzącym się kamieniem u zaawansowanych palaczy w stosunku do niepalących jest trzy razy częstszy. Gdy nie jest usuwany na czas (a to częste zaniedbanie Polaków), prowadzi do paradontozy (więcej na ten temat) .

Palaczom, dwukrotnie bardziej niż osobom niepalącym, grozi utrata zębów. "U osób uzależnionych od nikotyny często występują ostre i przewlekłe choroby przyzębia, które mogą doprowadzić do rozpulchniania dzi御e. Ponadto mają one większą skłonność do stanów zapalnych i krwawienia. Tego typu nieleczone schorzenia mogą prowadzić do utraty zębów" -wyjaśnia Dariusz Wilisowski, stomatolog z Centrum Stomatologii Luxdentica w Krakowie. Nie masz paradontozy, tylko próchnicę? Nikotyna w znacznym stopniu przyczynia się również do jej rozwoju.

Żółty, a nawet czarny

Substancje smoliste powodują żółknięcie zębów. Zmieniają kolor szkliwa. Pożółkłe szkliwo zębów to najbardziej widoczna oznaka wieloletniego palenia papierosów. Niestety to nie wszystkie zmiany, jakie zachodzą w jamie ustnej pod wpływem dymu z papierosów. Cierpią na kontakcie z nim również dziąsła, pojawia się brzydko pachnący oddech i problemy z higieną. Spotyka się także osad na zębach o szarym, a nawet czarnym, zabarwieniu, który jest trudny do usunięcia, gdyż wnika w warstwy szkliwa.

Oczywiście, dzisiaj zęby można skutecznie wybielać. Z nowoczesnych metod wybielania korzysta wielu palaczy. Skutecznie zresztą, ale na bardzo krótko. Już po kilku tygodniach od wybielania w gabinecie dentystycznym, zęby powracają do niechcianego koloru. (Więcej o wybielaniu)

Doktor Wilisowski przekonuje jednak, że wybielaniu warto się poddać, gdyż może się ono okazać silną motywacją do rzucenia zgubnego nałogu. "Po tym, jak palaczowi uda się rzucić nałóg, wystarczy już jeden zabieg wybielający w gabinecie dentystycznym, aby dostrzec zdecydowaną różnicę w barwie zębów". I będzie on z pewnością trwalszy.

Atrakcyjny i palący?

Czasy seksownych kowbojów uśmiechających się z reklam papierosów skończyły się bezpowrotnie. Palenie papierosów ma znaczący wpływ na atrakcyjność drugiej osoby. Palacze wyglądają starzej niż ich niepalący rówieśnicy nie tylko z powodu zniszczonej cery i ogólnego zdrowia. Postarzają i zęby w fatalnym stanie.

Jeśli sami nie palimy, to zazwyczaj odrzuca nas już sam zapach papierosów, którym przesiąknięte są nawet ubrania partnera. Badania pokazują, że Polacy są bardzo krytyczni w stosunku do swoich partnerów - palaczy. Kłótnie, "ciche dni" niejednokrotnie są wywołane "przyłapaniem" na paleniu. Wielu niepalących zresztą z założenia nie umówi się na randkę z palaczem czy palaczką.

Ponad połowa Polaków (54 proc.) jest nastawiona negatywnie nawet do przebywania w obecności palaczy. Większość niepalących nie lubi przebywać w dymie z papierosów, a znaczna większość Polaków (74 proc.) uważa nawet nową, restrykcyjną, ustawę za zbyt łagodną i popiera zakaz palenia w ogólnie rozumianych miejscach publicznych (za CBOS).

Rzucenie palenia zwykle nie jest proste. Tylko część palaczy raz na zawsze rzuca nałóg i tylko ok. 7% z nich radzi sobie bez żadnej pomocy. Jeśli jednak palaczowi się uda zyski są olbrzymie. Już 20 minut po zgaszeniu ostatniego papierosa ciśnienie krwi wraca do normy. Po upływie kilku dni spada ryzyko zawału serca oraz astmy. "Po 10 latach od rzucenia palenia, ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej oraz wargi zmaleje do poziomu obserwowanego u osób zdrowych" -uzupełnia Dariusz Wilisowski.

Zobacz najlepsze kampanie antynikotynowe

Sprawdź, co przeciętny Polak wie o paleniu

Test uzależnienia od nikotyny

Wi璚ej o: